W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pies w studni

08.02.2019

Na zdjęciu pojazdy straży pożarnej z włączonymi sygnałami świetlnymi

8 lutego 2019 roku o godzinie 17.09 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Olkuszu wpłynęło zgłoszenie o uwięzionym psie w studni w miejscowości Bogucin Duży (powiat olkuski, gmina Klucze). Niezwłocznie zadysponowano zastęp Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Olkusza wyposażony w sprzęt do podjęcia działań wysokościowych w zakresie podstawowym. Po dotarciu do miejsca zdarzenia KDR stwierdził, że w studni na głębokości ok. 20 m znajduje się pies rasy Nowofundland. Z uwagi na głębokość, warunki, nieregularny kształt i konstrukcję studni utrudnione było dokładne stwierdzenie jej głębokości. Niezwłocznie przystąpiono do przygotowania stanowiska zbudowanego z trójnogu ratowniczego oraz stanowisk asekuracyjnych do prowadzenia działań z zakresu ratownictwa wysokościowego. W międzyczasie sprawdzono detektorem wielogazowym stężenie tlenu i innych substancji niebezpiecznych na dnie studni. Miernik nie wykrył żadnych substancji niebezpiecznych natomiast stężenie tlenu wynosiło 19,3%.
KDR po ocenie sytuacji i ewentualnych zagrożeniach dla ratowników, podjął decyzję o wydobyciu psa ze studni. Ratownik w szelkach, wyposażony w aparat OUO, czujnik bezruchu, detektor wielogazowy, sprzęt oświetleniowy i łączności został opuszczony do studni przy pomocy urządzenia ratowniczego i zabezpieczony dodatkowo linką stalową z ratowniczego urządzenia podnoszącego, wchodzącego w skład zestawu ratowniczego. Pozostali ratownicy wyposażeni w szelki oraz podpięci do elementów stałych przy pomocy lonż asekuracyjnych zabezpieczali zejście ratownika w dół studni. Niestety zakres pracy urządzeń JRG PSP Olkusz skończył się na 25 metrze a do dna studni pozostało jeszcze ok. 7 metrów. W takiej sytuacji KDR zdecydował o powrocie ratownika na powierzchnię, a w międzyczasie zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego „Kraków 3” z JRG Nr 3 KM PSP w Krakowie. Po podjęciu ponownej próby zejścia przez ratownika SGRW, działania ratownicze zakończyły się sukcesem, pies został wydobyty ze studni i przekazany właścicielowi. 
W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy 10 strażaków.

Opracowanie: sekc. Damian Dąbek KP PSP w Olkuszu
Zdjęcia: mł. kpt. Marcin Zębala KP PSP w Olkusz

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}