Kampania „Czad i ogień. Obudź czujność!” w roku 2020.
14.12.2020
Sezon grzewczy związany jest rokrocznie ze zwiększoną ilością pożarów spowodowanych nieprawidłowościami przy użytkowaniu urządzeń grzewczych na paliwa stałe, elektryczne i gazowe. Pożary te obok strat materialnych stwarzają poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, tym bardziej, że część pożarów dotyczy eksploatacji urządzeń grzewczych w porze nocnej bądź też pozostawionych bez nadzoru. Najczęstszymi przyczynami pożarów jest nieznajomość bądź lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanego z eksploatacją tych urządzeń.
Kolejnym zagrożeniem dla ludzkiego życia jest tlenek węgla. Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla: jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu –zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Potencjalnymi źródłami tlenku węgla są zablokowany lub nieszczelny przewód kominowy, nieprawidłowo zainstalowana kuchenka gazowa lub okap, przenośne gazowe ogrzewacze pomieszczeń, podgrzewacze gazowe wody, grille na gaz i węgiel używane w zamkniętym pomieszczeniu, samochód z uruchomionym silnikiem w garażu natomiast głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Ze względu na właściwości tlenku węgla nie jest on możliwy do zidentyfikowania przez człowieka, mogą zrobić to jedynie specjalne mierniki lub czujniki tlenku węgla dostępne w sklepach.
Mieszkania starej zabudowy to budynki znajdujące się w grupie ryzyka na prawdopodobieństwo powstania tlenku węgla, przede wszystkim przyczyną jest zastosowane ogrzewanie na paliwo stałe czyli węgiel, drewno. Piecyki, piecokuchnie z jakich korzystają mieszkańcy bardzo często usytuowane są w pomieszczeniach sypialnych, przy niesprawnych przewodach kominowych i wentylacyjnych, zwiększają zagrożenie. Jak co roku funkcjonariusz pionu kontrolno-rozpoznawczego tut. Komendy zgodnie z zapisami ustawowymi kontroluje część mieszkań komunalnych tak zwanej „ starej zabudowy”. W tym roku we współpracy z administratorem tychże lokali po przeprowadzonej kontroli oraz wskazówkach pracowników ZGMu zamontowaliśmy czujki w wytypowanych mieszkaniach. Czujnik tlenku węgla i dymu, bo tak fachowo określane jest to urządzenie na bieżąco monitoruje stężenie czadu oraz aktywuje się donośnym sygnałem akustycznym i optycznym po przekroczeniu bezpiecznej granicy. Przy okazji montażu strażacy przeprowadzali szkolenia lokatorów z zakresu eksploatacji czujek, a także informowali ich o niebezpieczeństwach związanych z nieprawidłowym używaniem domowych urządzeń grzewczych, które mogą powodować powstanie pożaru lub pojawienie się tlenku węgla.
Podobną akcję przeprowadziliśmy razem z Policją, tym razem opoczyńscy policjanci wytypowali kilka rodzin w swoim rejonie służbowym, tam gdzie czujki będą najlepiej spełniały swoją funkcję. W działania na rzecz mieszkańców zaangażowali się ich sołtysi a także jednostka OSP Kruszewiec. Czujniki na pewno zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców ich własnych domach. W tym roku mimo panującej pandemii przekazaliśmy ponad 100 czujników mieszkańcom powiatu opoczyńskiego. Pierwsza akcja odbyła się 29 sierpnia 2020r. podczas uroczystości przekazania przez KP PSP w Opocznie dla OSP Kraszków ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Jelcz gdzie strażacy przeprowadzili akcję edukacyjną dla strażaków, mieszkańców Kraszkowa, Mroczkowa Gościnnego i gminy Opoczno. Kolejna odbyła się 12 września podczas pikniku integracyjnego zorganizowanego przez fundację Dar dla Potrzebujących. Następne dwie odbyły się podczas akcji krwiodawstwa zorganizowanych 26 września w OSP Opoczno oraz 11 października w OSP Błogie. W ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjno – społecznej prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną „Czad i ogień. Obudź czujność!” 4 października odbył się IX Strażacki Powiatowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Rzeki Czarnej” 2020 zorganizowany przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Opocznie.
Akcje spotkały się z pozytywnym odbiorem mieszkańców. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za współpracę i zachęcamy do dalszych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.