Międzynarodowe ćwiczenia ratownicze COOPERATION 2023
04.09.2023
4 września 2023 r. rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „COOPERATION 2023”, które zaplanowano do realizacji w dniach 4-5 września 2023 roku na terenie powiatu ostrowskiego w województwie mazowieckim. Organizatorami ćwiczeń są Komenda Główna PSP oraz Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.
W ćwiczeniach biorą udział pododdziały ratownicze z 6 państw tj.: Państwowej Straży Pożarnej oraz specjalistyczne grupy ratownicze z Ukrainy, Litwy, Estonii, Mołdawii oraz Rumunii.
Uczestnicy podczas manewrów będą sprawdzać i doskonalić współdziałanie, według scenariusza ćwiczeń, który obejmuje swym zakresem realizację zadań ratowniczych w przypadku wystąpienia zagrożeń CBRNE związanych z ratownictwem chemicznym, biologicznym oraz radiologicznym, a także gaszenie wielkopowierzchniowych pożarów lasów z wykorzystaniem m. in. statków powietrznych.
Celem głównym ćwiczeń jest sprawdzenie współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego oraz grup międzynarodowych podczas zdarzeń o dużych rozmiarach związanych z zagrożeniem CBRN a także sprawdzenie procedur związanych z uruchomieniem pomocy międzynarodowej, praktyczne sprawdzenie możliwości współpracy z grupami międzynarodowymi, sprawdzenie funkcjonowania zabezpieczenia logistycznego oraz doskonalenie umiejętności organizacji łączności współdziałania i dowodzenia z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi teleinformatycznych.
Podczas rozpoczęcia międzynarodowych ćwiczeń ratowniczych „COOPERATION 2023” zaprezentowany został pierwszy w historii Państwowej Straży Pożarnej śmigłowiec Black Hawk S-70i, dedykowany prowadzeniu działań ratowniczych oraz gaśniczych. Zakup został sfinansowany ze środków NFOŚiGW w ramach projektu „Pomagamy i chronimy – Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności”, realizowanego w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”.
Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Policji, Państwowej Straży Pożarnej i NFOŚiGW, i w jego ramach zaplanowano w sumie zakup dwóch śmigłowców wraz z wyposażeniem do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Śmigłowiec będący w zasobach Policji i Państwowej Straży Pożarnej stacjonujący na terenie Warszawy, będzie dysponowany za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Głównego PSP do działań na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami.
W poniedziałek ratownicy realizują epizody ratownicze w trzech miejscach równocześnie. Wszystkie międzynarodowe oraz polskie grupy ratownicze są zaangażowane w działania polegające m. in. na udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku:
- zdarzenia w laboratorium chemicznym, gdzie doszło do wybuchu oraz uwolnienia toksycznych substancji,
- wypadku kolejowego z dużą liczbą osób rannych,
- oraz wypadku drogowego, w wyniku którego bus wpadł do wody.
Działania koordynuje sztab akcji, który dysponuje siły i środki ratownicze oraz wyznacza priorytety w działaniach ratowniczych.
We wtorek 5 września w godzinach popołudniowych zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia, w których udział wzięło w sumie 370 ratowników i 113 pojazdów z grup ratowniczych sześciu państw.
Podczas ceremonii zakończenia #COOPERATION2023 gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP podziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz udział w przedsięwzięciu. Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wręczył również okolicznościowe certyfikaty uczestnictwa, a także złożył gorące podziękowania przedstawicielom służb oraz instytucji zaangażowanych w przygotowanie i realizację ćwiczeń.
Ćwiczenia to najlepsza droga do profesjonalnego ratownictwa! Jesteśmy dumni, że dążymy do tego wspólnie z naszymi kolegami międzynarodowo.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia/ wideo: st. str. Krzystzof Pisz, str. Arkadiusz Sosnowski, ogn. Marcin Rynkiewicz, str. Marcin Waszkiewicz, mł. asp. Łukasz Rutkowski, bryg. Karol Kierzkowski, st. sekc. Katarzyna Urbanowska