Bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego
07.10.2022
Wraz z rozpoczynającym się sezonem grzewczym, wzrasta zagrożenie pożarowe w naszych domach i mieszkaniach. Apelujemy i przypominamy, aby przed rozpoczęciem użytkowania swoich kotłów na paliwo stałe, sprawdzić stan przewodów kominowych.
Co roku w sezonie jesienno-zimowym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie odnotowuje liczne pożary kotłowni lub sadzy w kominie. Częstą przyczyną powstania takich pożarów jest m.in. z niewłaściwa budowa komina lub brak jego konserwacji oraz nie usuwanie zanieczyszczeń, a także składowanie bezpośrednio przy urządzeniach grzewczych materiałów palnych typu papier, drewno itp.
Aby właściwie przygotować się do sezonu grzewczego i zwiększyć swoje bezpieczeństwo, straż pożarna przypomina o obowiązku zawartym w z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Kontrola taka może być wykonana przez osoby posiadające uprawnienia mistrza kominiarskiego. Skutki niewłaściwego użytkowania urządzeń grzewczych oraz jego elementów mogą spowodować pożary znacznych wielkości, co może zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu.
Kolejnym niebezpieczeństwem podczas użytkowania pieców jest tzw. CZAD, czyli tlenek węgla powstający w wyniku niecałkowitego spalania paliwa np. w wyniku niesprawnej wentylacji w kotłowni, zanieczyszczonego komina, czy w łazienkach bez dostatecznej wentylacji, w których zainstalowany jest piecyk gazowy. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet skutki śmiertelne.
Jednym z polecanych od lat doraźnym sposobem dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa jest montowanie czujek dymu, które można zastosować w domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) oraz czujek tlenku węgla, które wykryją wewnątrz pomieszczeń obecność śmiercionośnej substancji takiej jak CZAD i ostrzeże nas głośnym sygnałem – tak, aby w porę udało się zareagować i wezwać odpowiednie służby ratownicze.
Opracowanie: str. Noemi BIEL