W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SEZON GRZEWCZY ROZPOCZĘTY, ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO

12.10.2021

Zdjęcie przedstawia plakat promujący kontrolę przewodów kominowych. Na ilustracji widzimy strażaka oraz kominiarza,

Pożary sadzy w kominie

Jak co roku, u progu sezonu grzewczego, straż pożarna odnotowuje zwiększoną liczbę interwencji dotyczących pożarów sadzy w przewodach kominowych. Nie jest to błahe zjawisko, a zagrożenie dla całego domu. Powiat ostrzeszowski od kilku lat plasuje się na niechlubnych wysokich miejscach w województwie wielkopolskim pod względem ilości pożarów tego typu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Pożary sadzy często spowodowane są zaniedbaniami użytkowników. Podstawowym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych

  • palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu;
  • palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące.

Warto także skorzystać z usług kominiarskich przed rozpoczęciem na dobre sezonu grzewczego. Nie należy również spalać w piecu resztek, śmieci czy odpadów komunalnych, które powinny być oddane na wysypisko. Jako materiały złożone pod względem chemicznym, nie ulegają one pełnemu spaleniu i na wewnętrznych ściankach komina pozostawiają po sobie sadzę.

Gdy już do pożaru sadzy w kominie dojdzie należy:

  • Zadzwonić na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, a w trakcie rozmowy powiedzieć co się dokładnie dzieje, jak dojechać do budynku oraz czy istnieje dostęp na dach budynku;
  • Wygasić ogień w piecu/kominku (jeśli nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu);
  • Zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze;
  • Dozorować przewód kominowy, od strony pomieszczeń, na całej jego długości.
  • Udostępnić pomieszczenie przybyłym strażakom oraz udzielić im wszelkich potrzebnych informacji.

Pod żadnym pozorem nie można gasić palącej się sadzy w kominie wodą! Z jednego litra wody powstaje około 1700 litrów pary wodnej, która w warunkach pożaru sadzy w kominie nie będzie miała możliwości ujścia i w konsekwencji może poważnie uszkodzić przewód kominowy.

 

Opracowanie: mł. ogn. Radosław Gatkowski

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}