STOP POŻAROM TRAW !
19.03.2021
Już od wielu lat okres wiosenny to czas, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.
Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej,
wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi
skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Musimy zdać sobie sprawę, że wypalanie traw niesie ze sobą wiele negatywnych skutków a nawet niejednokrotnie stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Każdego roku w Polsce w skutek pożarów traw giną ludzie!
Nie wypalaj traw ponieważ:
- Możesz nie zdążyć uciec. Ogień może rozprzestrzeniać się z prędkością ponad 20 km/h, a szybko biegnący człowiek osiąga prędkość około 20 km/h.
- Możesz spalić nie tylko trawę. Szybko rozprzestrzeniający się ogień może przenieść się na pobliskie lasy i zabudowania.
- Stracisz pieniądze. Celowe wypalanie traw może skutkować nawet całkowitym odebraniem wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich.
- Możesz ponieść konsekwencje prawne. Wypalanie traw, łąk, pastwisk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.
Nic nie osiągasz. Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści ekonomicznych w postaci lepszych plonów. Wręcz przeciwnie - ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.
Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone!
- ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r., poz. 55 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2020 r., poz. 6 z późn. zm.); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1.rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
W 2020 roku w powiecie ostrzeszowskim odnotowano 24 pożary suchej trawy.
Opracowanie: mł. ogn. Radosław Gatkowski