Działania strażaków ratowników podczas sezonu grzewczego na terenie powiatu pińczowskiego
12.04.2024
Sezon grzewczy w Polsce trwa od 1 października do 31 marca. Przez sześć miesięcy w roku podczas tego okresu mieszkańcy narażeni są na zagrożenia związane z procesem palenia odbywającym się w naszych domach. Jest to okres, w którym częściej mogą wystąpić pożary sadzy w kominie oraz zdarzenia związane z tlenkiem węgla.
W mijającym sezonie grzewczym na terenie powiatu pińczowskiego wystąpiło 40 pożarów, z czego 16 pożarów było spowodowane przez nieodpowiednie przygotowanie pieców grzewczych lub przewodów kominowych do sezonu (czyszczenie, konserwacja, przeglądy). W dwóch przypadkach pożary te, zainicjowane w przewodzie kominowym na skutek zalegających sadz rozprzestrzeniły się na inne części budynku. I tak w jednym pożarze spłonęło wyposażenie trzech pomieszczeń mieszkalnych. Na szczęście obiekt był wyposażony w czujkę dymu, która w porę zaalarmowała domowników i nie doszło do większej tragedii. W drugim przypadku pożar przeniósł się z nieszczelnego komina na strop i więźbę dachową budynku.
We wszystkich wspomnianych pożarach nie było osób poszkodowanych, jednak zdarzeń tych można uniknąć przestrzegając przepisów. Wystarczy regularnie czyścić przewody kominowe (te opalane paliwem stałym nie rzadziej niż raz na kwartał, natomiast te opalane paliwem ciekłym i gazem nie rzadziej niż raz na pół roku) oraz raz w roku przeprowadzić przegląd instalacji kominowej przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego.
Drugim zagrożeniem jakie niesie ze sobą sezon grzewczy to możliwość wystąpienia tlenku węgla zwanego potocznie czadem. W okresie od 1 października 2023 roku do 31 marca 2024 roku na terenie powiatu pińczowskiego strażacy interweniowali 2 razy z powodu czadu. W pierwszym przypadku wezwanie dotyczyło sprawdzenia atmosfery w domu po załączeniu się czujki tlenku węgla. Okazało się, że tlenku węgla nie było, jednak zawsze warto sprawdzić wskazania czujnika, bo tylko wtedy mamy pewność, że cichy zabójca nie zabierze nas i naszych bliskich. Pamiętać przy tym należy, że każdy detektor gazów prawidłowo działa tylko do czasu określonego przez producenta jako data ważności. Po upływie tego okresu powinno się wymienić czujkę na nową. Podczas drugiej interwencji związanej z wystąpieniem czadu dwóch dorosłych mężczyzn zostało zabranych do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Nie mieli zamontowanej czujki czadu i to że przeżyli mogą zawdzięczać szczęściu oraz szybkiej reakcji służb ratunkowych. Substancja trująca w tym przypadku wydostała się z nieszczelnej kuchni kaflowej.
Pamiętajmy, że zagrożenia omawiane powyżej mogą wystąpić przez cały rok, choć statystycznie to sezon grzewczy powoduje ich najwięcej. Tylko czujka tlenku węgla i dymu może ostrzec nas przed niebezpieczeństwem.
opracowanie: mł. bryg. Marcin Żarek
zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie.