Na pierwszej linii walki z koronawirusem
Od pierwszych dni pandemii strażacy z Pleszewa włączyli się do bezpośrednich działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
Karetką do akcji...
Od początku pandemii strażacy z Pleszewa włączyli się do bezpośrednich działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Już 31 marca do akcji ruszyła karetka medyczna, będąca jednym z pojazdów specjalistycznych pleszewskiej jednostki ratowniczo - gaśniczej. Kierowana przez strażaka - ratownika medycznego, wyjechała wraz z pielęgniarką Pleszewskiego Centrum Medycznego do pobierania próbek od osób potencjalnie zakażonych koronawirusem i objętych kwarantanną domową. Od tego czasu, nasza karetka wyjeżdża już cyklicznie, najczęściej w obsadzie całkowicie strażackiej –nasz kolega, licencjonowany pielęgniarz pobiera próbki, a pomagają mu w tym ratownicy medyczni służący w pleszewskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Do końca września zastęp medyczny z pleszewskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wyjeżdżał już ponad 1120 razy pobierając próbki od prawie dwóch tysięcy osób z powiatów: pleszewskiego, kaliskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, tureckiego, kościańskiego, kępińskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, rawickiego, gostyńskiego, leszczyńskiego, kolskiego, gnieźnieńskiego, śremskiego, średzkiego, konińskiego, wrzesińskiego, poznańskiego a nawet sieradzkiego.
Oprócz tego pleszewscy strażacy pomagają również w transporcie osób chorych i potencjalnie zarażonych do miejsc ich kwarantanny.
Dezynfekcje, dostarczanie żywności i codzienna pomoc mieszkańcom naszego powiatu
Poza wyjazdami do pobierania próbek strażacy z pleszewskiej Komendy Powiatowej PSP pomagają w walce z koronawirusem na wielu innych polach. Najczęściej dokonują dezynfekcji budynków użyteczności publicznej, służby zdrowia i szkół. Celem tych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa interesantów, pracowników, uczniów oraz zmniejszenie ryzyka przenoszenia się wirusa. Dezynfekcji dokonuje się najczęściej metodą opryskową, a także poprzez ozonowanie. Ozonowanie pomieszczeń to skuteczna metoda dezynfekcji dzięki silnym właściwościom biobójczych i utleniających ozonu. Tobardzo dobry sposób usuwania wirusów i bakterii, który nie wymaga użycia środków bakteriobójczych. Ponadto ozon nie pozostawia po sobie toksycznych produktów rozpadu, ponieważ samoczynnie rozpada się do tlenu, co sprawia, że jest ekologiczny i przyjazny środowisku. Oprócz tego druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszego powiatu biorą udział w rozwożeniu żywności dla osób w kwarantannie, akcjach wsparcia dla osób starszych oraz działaniach informacyjnych.