W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PODSUMOWANIE ZDARZEŃ W CZASIE ŚWIĄTECZNYCH DNI

28.12.2022

Pożar, podejrzenie emisji tlenku węgla i zablokowana droga wojewódzka - to bilans zdarzeń, które miały miejsce na terenie powiatu pleszewskiego w Święta Bożego Narodzenia.

Stojące na jezdni, za sobą dwa wozy straży pożarnej widoczne od tyłu, od auta stojącego z przodu strażacy rozwijają linie szybkiego natarcia, po lewej stronie widoczne budynki jednorodzinne

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w wigilijne popołudnie w miejscowości Dobrzyca. Kilka minut po godzinie dwunastej dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie otrzymało zgłoszenie dotyczące otwarcia domu mieszkalnego, zamieszkałego przez starszego mężczyznę z którym nie było kontaktu od kilkunastu godzin.  Istniało podejrzenie, że w mieszkaniu doszło do emisji tlenku węgla. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG Pleszew oraz OSP Dobrzyca. Po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że dom jest zamknięty od środka, a przez okno widać leżącą  na kanapie osobę. Strażacy, wraz z funkcjonariuszami Policji, przystąpili więc do niezwłocznego otwarcia drzwi, by następnie, zabezpieczeni aparatami chroniącymi układ oddechowy, wejść do środka. Na szczęście okazało się, że w mieszkaniu nie pojawił się tlenek węgla i przebywające wewnątrz osoba nie wymagała podjęcia działań medycznych.
Kolejny dzień Świąt rozpoczął się od pożaru kotłowni jednego z budynków mieszkalnych w miejscowości Chocz.
Informacja o tym zdarzeniu wpłynęła do pleszewskie straży pożarnej kilka minut po godzinie jedenastej. Na miejsce pożaru natychmiast udały się zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Pleszewie oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej z Chocza. Okazało się, że pożar wybuchł w okolicy kotła centralnego ogrzewania. Strażacy zabezpieczeni sprzętem ochrony dróg oddechowych weszli do zagrożonego pożarem pomieszczenia i podali jeden prąd piany gaśniczej. To wystarczyło, by opanować ogień. Następnie nadpalone materiały wyniesiono z kotłowni i dogaszono. Na zakończenie działań pomieszczenia budynku oddymiono, przewietrzono i sprawdzono detektorem wielogazowym.
Pożary w kotłowniach, w tym również sadzy oraz zatrucia tlenkiem węgla to jedne z głównych niebezpieczeństw związanych z tzw. sezonem grzewczym. Wciąż zapominamy, że najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wybuchu pożaru lub pojawienia się tlenku węgla jest dbanie o prawidłowy stan techniczny stosowanych przez nas urządzeń i instalacji grzewczych.
Ostatnia akcja miała miejsce w ostatnią świąteczną noc. W wyniku silnych podmuchów wiatru w okolicy miejscowości Piła doszła do złamania konarów, które zablokowały jeden pas jezdni drogi wojewódzkiej nr 442. Dyżurny stanowiska kierowania niezwłocznie na miejsce zdarzenia zadysponował zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczu. Działania strażaków polegały tym razem na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu stwarzającego zagrożenie konaru.

Opracowanie; st. asp. Mariusz Glapa - KP PSP Pleszew
Zdjęcia: archiwum OSP Chocz

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}