W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

TAKTYKA GASZENIA POŻARÓW WEWNĘTRZNYCH – ĆWICZENIA GOŁUCHÓW 2023 (WIDEO)

10.03.2023

Na początku marca w Gołuchowie odbyły się przygotowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie trzydniowe ćwiczenia, w których wzięli udział strażacy z pleszewskiej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego. Tematem ćwiczeń była taktyka gaszenia pożarów wewnętrznych.

TAKTYKA GASZENIA POŻARÓW WEWNĘTRZNYCH – ĆWICZENIA GOŁUCHÓW 2023

„Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie.
Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się”

Każdy dzień szkoleń rozpoczynał się od przypomnienia zasad bhp podczas ćwiczeń. Następnie strażacy odbywali zajęcia praktyczne podczas których poznawali skuteczności różnych prądów gaśniczych czy dynamikę rozwoju pożaru. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, ćwiczący mogli zaobserwować rozwój pożaru wewnętrznego, a także sprawdzić swoje umiejętności podczas działań w wysokiej temperaturze i dużym zadymieniu.
Podczas ćwiczeń poświęcono dużo uwagi technikom operowania prądami gaśniczymi, współpracy w rocie, zachowaniu przy drzwiach, natarciu i wycofaniu z aktywnym zabezpieczeniem, różnym technikom i metodom aplikacji wody w celach gaśniczych oraz technikom przeszukiwania pomieszczeń zadymionych. Podczas ćwiczeń z prądami gaśniczymi ćwiczący musieli wykazać się umiejętnym operowaniem prądownicą i płynnym przechodzeniem z technik wykorzystywanych do chłodzenia gazów pożarowych na techniki gaśnicze.
Podczas pracy z prądami wody ćwiczący mogli porównać kilka prądownic stosowanych w PSP i OSP. Jest to najważniejszy sprzęt pracy strażaka przy pożarach wewnętrznych. Ma umożliwić ratownikowi efektywne schłodzenie gazów pożarowych i ugaszenie pożaru. Jest także jednym z elementów ochrony życia i zdrowia strażaka. Ważne więc, aby dobór prądownicy był bardzo przemyślany. Podczas szkolenia strażacy mieli okazję sprawdzić, jak istotna w pracy strażaka jest doskonała znajomość prądownic, ich zalet, wad, operowania i umiejętnej regulacji prądów gaśniczych przy zerowej widoczności.
W czasie ćwiczeń położono bardzo duży nacisk na stosowanie należytej ochrony osobistej ratowników. Rękawiczki nitrylowe bądź lateksowe pod rękawicami specjalnymi oraz maseczki przeciwpyłowe na twarzy miały chronić organizm przed szkodliwymi substancjami, z którymi mamy kontakt podczas działań gaśniczych, a także po ich zakończeniu. Należy pamiętać, że substancje te strażak będzie przenosił na swoim ubraniu bojowym, aż do czasu jego należytego wyczyszczenia. Dlatego podczas zajęć wszyscy mieli obowiązek zabezpieczenia dłoni i układu oddechowego.
Ćwiczenia podzielono na strefę gorącą (miejsce ćwiczeń), ciepłą (miejsce pozostawiania zabrudzonych ubrań i sprzętu) i zimną (miejsce, gdzie bez zabrudzonych przedmiotów dokonuje się podsumowania ćwiczeń) i rygorystycznie pilnowano tego podziału.
Zarówno ćwiczący, instruktorzy, jak i obserwatorzy bardzo wysoko ocenili merytoryczne przygotowanie szkolenia i przeprowadzone ćwiczenia praktyczne.

Opracowanie: st. asp. Mariusz Glapa

Wideo

{"register":{"columns":[]}}