W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2020

Przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach. Po lewej stronie stoi sześciu funkcjonariuszy na baczność. Ubrani w strój bojowy koloru khaki oraz czerwone hełmy. Odwróceni są tyłem do zdjęcia. Po prawej stronie przodem do budynku komendy stoi komendant powiatowy Radosław Cioeślikowski ubrany w czarną kurtkę wyjściową oraz mundur. NA twarzy ma maseczkę . Brama od barażu jest otwarta, w tle widać czerwony samochód osobowy. Nad wejście do komendy jest daszek na którym powiewa biało czerwona flaga.

11 listopada 2020 roku w dniu Narodowego Święta Niepodległości funkcjonariusze  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach obecni w tym dniu na służbie wraz  z komendantem powiatowym st. kpt. Radosławem Cieślikowskim upamiętnili 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Tutejsza Komenda przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewując podczas uroczystej zbiórki Mazurka Dąbrowskiego, który jest oficjalnym hymnem Rzeczypospolitej Polskiej. Stanowi o tym Rozdział I, art. 28, pkt 3. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku.


26 lutego 1927 r., Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało okólnik ogłaszający zmodyfikowaną wersję „Mazurka Dąbrowskiego” – popularnej pieśni patriotycznej powstałej między 16 a 19 lipca 1797 r., podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia. Poeta Józef Wybicki napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, którą na cześć gen. Dąbrowskiego nazwano „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Najczęściej podaje się, że po raz pierwszy publicznie pieśń odśpiewano 20 lipca 1797 r.

Opracowanie: Magdalena Maciaszczyk KP PSP w Poddębicach

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}