W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

STOP POŻAROM TRAW

20.03.2023

Plakat kampanii Stop Pożarom Traw

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, oczywiście jest to twierdzenie błędne. Wypalanie traw powoduje szkody środowiskowe zaburzając ekosystem, powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.

Należy pamiętać, że:

  • wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
  • jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Wzorem lat ubiegłych apelujemy o niewypalanie traw oraz innej suchej roślinności.

 

Opracowanie: Kampania Stop Pożarom Traw
Zdjęcia: Kampania Stop Pożarom Traw, OSP Koszwały

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}