Wypadek masowy - ćwiczenia
23.09.2021
Wypadek masowy, w którym zginęły przynajmniej dwie osoby, a około 15 osób ucierpiało, to scenariusz największych w tym roku ćwiczeń służb ratowniczych i policji z powiatu gdańskiego. Ich celem jest doskonalenie współdziałania pomiędzy służbami, wymiana doświadczeń, a także doskonalenie technik ratowniczych. Umiejętności ratowników oraz doświadczenie są niezwykle istotne, aby sprawniej nieść pomoc osobom poszkodowanym.
Ćwiczenia symulowały wypadek drogowy, w którym zderzył się autobus przewożący dzieci do szkoły z dwoma samochodami osobowymi i motocyklem. Całość zdarzenia symulowana była na terenie Autodromu Pomorze w Pszczółkach, a każdy z poszkodowanych był ucharakteryzowany w stopniu odpowiadającym odniesionym obrażeniom. Ćwiczenia obywały się przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Pruszcza Gdańskiego, Komendy Powiatowej Policji z Pruszcza Gdańskiego, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Ochotniczych Straży Pożarnych z Powiatu Gdańskiego oraz Urzędu Gminy Pszczółki. Dobra współpraca służb wpływa na sprawność przeprowadzonych działań ratowniczych. Podczas ćwiczeń prowadzono segregację poszkodowanych tak zwana „Triage”. Jej celem jest udzielenie pomocy największej liczbie poszkodowanych w wypadku, w jak najszybszym czasie. Ratownicy na samym początku działań prowadzą wstępną segregację na miejscu zdarzenia. Oznaczają poszkodowanych kodem barwnym. Nadawane kolory oznaczają kolejno:
Czerwony – pomoc priorytetowa; ewakuacja, pomoc medyczna i transport w pierwszej kolejności.
Żółty – pomoc pilna; pacjenci którzy odnieśli obrażenia i wymagają pomocy medycznej, jednak opóźnienie w jej wdrożeniu nie zagraża ich życiu.
Zielony – pomoc odroczona; są to pacjenci, którzy przeżyją, niezależnie od rodzaju udzielonej pomocy.
Czarny – najniższy priorytet; pacjenci prawdopodobnie nie do uratowania w danej sytuacji.
Podczas takich akcji ratunkowych segregacja poszkodowanych to proces dynamiczny, trwający do końca akcji ratunkowej. Bardzo często mamy do czynienia z nagłym pogorszeniem stanu poszkodowanego, co wiąże się z zakwalifikowaniem go do innej grupy poszkodowanych. Dodatkowo ratownicy doskonalili taktykę działań ratowniczych poprzez techniki dojścia do poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia czy ewakuowaniu poszkodowanych w miejsce bezpieczne. Wielokrotnie policjanci współuczestniczą w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczają dowody i przeprowadzają czynności procesowe w celu ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku. W razie potrzeby organizują również objazdy i udzielają informacji mediom.
Po zakończonych ćwiczeniach przeprowadzono prelekcje z zakresu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy przedmedycznej dla ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Pszczółkach.