W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17-LATEK PODTRUTY CZADEM

30.01.2023

Przypominamy, że sezon grzewczy to okres, w którym wzrasta ryzyko wystąpienia pożaru lub emisji śmiertelnie niebezpiecznego dla człowieka tlenku węgla. Groźne zdarzenie z udziałem „cichego zabójcy” miało miejsce w jednym z budynków przy ul. Strzeleckiej w Rawiczu.

czujka

Informacja o zdarzeniu wpłynęła do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Rawiczu w poniedziałek, 30 stycznia 2023 r. o godz. 21.11.

Po dotarciu strażaków pod wskazany adres okazało się, że w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego znajduje się nieprzytomny nastolatek z zachowanymi funkcjami życiowymi. Domownicy wcześniej ewakuowali go z łazienki, w której został znaleziony oraz przewietrzyli mieszkanie.

Dodać należy, że w łazience zainstalowany był gazowy podgrzewacz wody.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu 17-latkowi oraz przekazali pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego. Lekarz uznał za konieczne przetransportowanie mieszkańca Rawicza do miejscowego szpitala.

Użyte specjalne urządzenia detekcyjne potwierdziły obecność w łazience tlenku węgla  o stężeniu 60 ppm. Należy jednak zauważyć, że pomiary zostały dokonane po częściowym przewietrzeniu lokalu. Stąd też można przypuszczać, że wcześniej było o wiele wyższe.

W trwającej niespełna dwie godziny akcji ratowniczej uczestniczyły trzy zastępy strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnowie, zespół ratownictwa medycznego i policjanci.

Od 1 do 30 stycznia 2023 r. byliśmy wzywani do 3 zagrożeń związanych z obecnością bądź podejrzeniem ulatniania się tlenku węgla. W dwóch przypadkach domowników zaalarmowały zainstalowane w mieszkaniach czujniki czadu. W jednym z nich strażackie mierniki potwierdziły obecność tlenku węgla, ale na szczęście dzięki błyskawicznemu ostrzeżeniu trzyosobowa rodzina zdążyła bezpiecznie opuścić strefę zagrożenia.

Niestety, czujnika tlenku węgla zabrakło w mieszkaniu przy ulicy Strzeleckiej.  

Zatem ponownie apelujemy i zachęcamy do wyposażenia domów oraz mieszkań w urządzenia, które mogą uratować to co najważniejsze – życie, nasze i naszych najbliższych.

Miejmy też na uwadze m.in. odpowiednią wentylację pomieszczeń, sprawność i stan techniczny urządzeń grzewczych, a także drożność przewodów kominowych.   

Kliknij w poniższy link

  „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}