LEKKOMYŚLNOŚĆ PRZYCZYNĄ POŻARU
19.03.2022
Brakiem rozwagi wykazał się mieszkaniec powiatu rawickiego, który postanowił wypalić trawę w pobliżu swojego gospodarstwa. W pewnym momencie ogień wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania.
Pożar miał miejsce w sobotę, 19 marca 2022 r. ok. godz. 16.00 w Białymkale (gm. Pakosław). Z treści zgłoszenia, jakie otrzymał dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Rawiczu wynikało, że pali się stodoła, którą w całości obejmują płomienie, a tuż obok stoi drugi, większy budynek.
W związku z tym natychmiast do Białegokału wysłanych zostało 7 zastępów w sile 28 strażaków, w tym specjalny samochód z podnośnikiem hydraulicznym.
Jako pierwsi na miejsce pożaru dotarli druhowie z OSP w Pakosławiu, którzy ustalili, że pali się wnętrze budynku gospodarczego na powierzchni ok. 40 m2. Zagrożenie udało się szybko opanować, tym samym zapobieżono możliwości rozprzestrzenienia się ognia na inne budynki.
W wyniku pożaru zniszczeniu uległo wnętrze obiektu wraz ze zgromadzonymi w nim przedmiotami. Starty wstępnie oszacowano na 10 tys. zł.
W ostatnim czasie to już drugi pożar, który powstał w wyniku bezmyślnego wypalania traw.
Przypomnijmy, że 14 marca 2022 r. w Potrzebowie (gm. Bojanowo) zniszczone zostało środowisko naturalne na powierzchni około 1200 m2 oraz drewniana szopa wraz z narzędziami ogrodniczymi. W tym przypadku straty wyniosły 2 tys. zł, a pożar gasiło 14 strażaków.
Sprawcy pożarów muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami karnymi.
Strażacy przypominają i apelują !
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1098 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1275,1718 Dz.U. z 2022 poz.84); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje, tj.: kara aresztu, nagany lub grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.
NIE WYPALAJMY TRAW !!!
"STOP POŻAROM TRAW" - zapoznaj się z założeniami kampanii społecznej Państwowej Straży Pożarnej
Opracowanie: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP
Zdjęcia: JRG KP PSP w Rawiczu