W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”

07.10.2024

We czwartek 3 października 2024 r. odbyła się inauguracja tegorocznej ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej Państwowej Straży Pożarnej: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

zdjęcie promujące akcję czujka na straży bezpieczeństwa

We czwartek 3 października 2024 r. odbyła się inauguracja tegorocznej ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej Państwowej Straży Pożarnej: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego, które przypada na pierwszy dzień października, to kluczowy moment, w którym Państwowa Straż Pożarna szczególnie apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa w naszych domach. 

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to jedna z kampanii prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat zagrożeń związanych z pożarami w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych, a także zatruciami tlenkiem węgla.

Pamiętajmy - czujka dymu i czujka tlenku węgla to „nasz pierwszy ratownik”.

Dlaczego? - W momencie, gdy dojdzie do pożaru, autonomiczna czujka zamontowana w pomieszczeniu zaalarmuje nas. Czujka wydaje dźwięk o natężeniu ok. 85 dB, co pozwala obudzić nawet osoby śpiące i odpowiednio wcześnie ostrzec je o niebezpieczeństwie. Taka osoba odpowiednio wcześnie zaalarmuje odpowiednie służby, będzie mogła ewakuować się z budynku a także powiadomić innych mieszkańców danego budynku. To ogromnie ułatwi pracę strażakom i przyspieszy ich działania, ponieważ po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, będą oni mogli przystąpić do działań gaśniczych.

Koszt takiej czujki nie jest wysoki, a cena naszego życia i bezpieczeństwa jest bezcenna.

Czujki dymu lub tlenku węgla nie uniemożliwiają powstawania pożaru czy wycieku czadu, ale mogą szybko zawiadomić o zagrożeniu, pozwalając na podjęcie odpowiednich działań.

Zwracamy uwagę, że autonomiczne czujki dymu lub czadu, zasilane bateriami mogą uratować nasze zdrowie i życie. Państwowa Straż Pożarna w ramach działań Prewencji Społecznej od wielu lat propaguje bezpieczne zachowania i rekomenduje stosowanie w gospodarstwach domowych tego rodzaju czujki w zależności od występujących w danym budynku zagrożeń.

Czujka może nas uratować!

 

Opracowanie i zdjęcia: mł. ogn. Justyna Kłusewicz z KW PSP w Białymstoku

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}