W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy sezon grzewczy przyniósł już pierwsze ofiary śmiertelne. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo!

28.09.2021

Nowy sezon grzewczy przyniósł już pierwsze ofiary śmiertelne. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo!

Nastały pierwsze chłodne dni, w związku z czym rozpoczęliśmy sezon grzewczy w naszych domach i mieszkaniach, a tym samym wzrosło zagrożenie pożarowe.

Od początku września br. do niedzieli (26 września) strażacy odnotowali w wyniku pożarów 21 ofiar śmiertelnych oraz 165 osób rannych.

Aby właściwie przygotować się do sezonu grzewczego i zwiększyć swoje bezpieczeństwo, straż pożarna przypomina o obowiązku:

  • okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
    - instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
    - instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat; 
  • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
    -
    od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,
    - od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) -  co  najmniej raz na 6 miesięcy,
  • usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Opracowanie: Zespół prasowy /Biuro Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP
Zdjęcia: 
kpt. Artur Brodowski  KP PSP w Olecku

W załącznikach pisma dotyczące akcji "Zaproś kominiarza"

Materiały

Pismo Krajowa Izba Kominiarzy
Pismo​_Krajowa​_Izba​_Kominairzy​_-​_MZ​_74.pdf 0.30MB
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy 2021
Komunikat​_Prezesa​_Krajowej​_Izby​_Kominiarzy​_2021​_MZ​_71.pdf 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}