W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęcie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

20.10.2021

Ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

W środę 20 października na terenie JRG nr 5 KM PSP m. st. Warszawy odbył się briefing prasowy z udziałem Komendanta Głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka oraz Pana Mirosława Antosa przedstawiciela Krajowej Izby Kominiarzy. Głównym tematem przeprowadzonej konferencji prasowej było uświadomienie, nagłośnienie i wzbudzenie do bezpiecznego zachowania społeczeństwa w związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym oraz propagowanie kampanii społecznej PSP „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Głównym celem ropoczętego programu jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.  Akcja edukacyjna kładzie szczególnie duży nacisk na podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jej elementem jest uświadomienie korzyści, jakie niesie ze sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla.

Ponadto, kampania ma na celu przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzania instalacji wentylacyjnej.

W 2021 roku powstało już 25696 pożarów w obiektach mieszkalnych, w których 310 osób straciło życie a 1447 osób odniosło obrażenia.
Strażacy odnotowali 3303 interwencje związane z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 31 osób straciło życie a 981uległo podtruciu.

Dodatkowo, strażacy odnotowali 12590 pożarów sadzy w kominach, w wyniku których trzy osoby straciły życie a 79 osób odniosło obrażenia.

Od 1 września 2021 roku miało miejsce 2814 pożarów w obiektach mieszkalnych,140 interwencji w związku z emisją tlenku węgla oraz 907 pożarów sadzy w kominach.
W wyniku pożarów życie straciło 31 osób, a 222 odniosły obrażenia. Niestety dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem, a 69 uległo podtruciu.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Foto: mł.kpt.Grzegorz Trzeciak - Wydział Prasowy KG PSP

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}