ĆWICZENIA DOSKONALĄCE Z ZAKRESU GASZENIA POŻARÓW WEWNĘTRZNYCH ORAZ ORGANIZACJI ROT ASEKURACYJNYCH
13.03.2024
Wiedza, umiejętności i nieustanny rozwój zawodowy to podstawa efektywnych akcji prowadzonych przez straż pożarną.
W celu doskonalenia przygotowania do realizacji skutecznych działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wewnętrznych, a także w zakresie asekuracji i ratowania strażaków przez strażaków, 9 marca 2024 r. na terenie powiatu słupeckiego odbyły się ćwiczenia doskonalące z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych (GPW) oraz organizacji rot asekuracyjnych (RIT – ang. Rapid Intervention Team). Szkolenie było skierowane do funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Słupcy.
Podczas części teoretycznej w siedzibie Komendy, instruktorzy z Koła Naukowego Działań Gaśniczych Akademii Pożarniczej omówili m.in. zjawiska pożarowe, metody rozpoznania pożaru, łączność w trakcie działań oraz listę kontrolną, która wspomaga sprawdzenie, czy strażak ma ze sobą ważne elementy wyposażenia przed wejściem do miejsca pożaru. Wskazując na istotę technik rozbierania się po pożarze i dekontaminację, dużą uwagę zwrócono na profilaktykę ogólną i antynowotworową.
Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Toruniu, na podstawie własnych doświadczeń i wymiany dobrych praktyk, przedstawili wdrożenie kontroli czasu pracy oraz zespołów RIT przyjęte w reprezentowanej Komendzie i jednostkach współpracujących.
Wiedzą operacyjną podzielili się także przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, omawiając m.in. „Zbiór dobrych praktyk w zakresie zarządzania powietrzem strażaków w sprzęcie izolującym drogi oddechowe podczas prowadzenia działań gaśniczych w strefie zadymienia”.
Po analizie zagadnień teoretycznych udano się do obiektu usytuowanego przy ul. Kolejowej w Strzałkowie, gdzie na kilku stanowiskach ćwiczono m.in. następujące kwestie:
- różne techniki poruszania się z linią gaśniczą;
- procedura wzywania pomocy;
- techniki wyplątania oraz poruszania się podczas wystąpienia kabli;
- przykłady sekwencjonowania podczas pożarów wewnętrznych;
- omówienie zadań i sprzętu podstawowego dla roty asekuracyjnej;
- techniki ewakuacji poszkodowanego strażaka, wykorzystanie taśmy;
- zarządzanie powietrzem/kontrola czasu pracy strażaka (techniki oddechowe).
Przeprowadzenie ćwiczeń w budynku treningowym zbliżonych do realnych warunków i zagrożeń, powinno być również bodźcem do testowania profesjonalnego sprzętu pożarniczego. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość użycia kamer termowizyjnych AttackPRO oraz FirePRO SEEK udostępnionych dzięki uprzejmości firmy FIRE-MAX.
Ćwiczenia pozwoliły na wypracowanie odpowiednich technik i sposobów działania, które realnie wpłyną na wzrost efektywności przeprowadzanych akcji i bezpieczeństwa mieszkańców nie tylko powiatu słupeckiego.
Za nieocenione wsparcie w realizacji warsztatów dziękujemy druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzałkowie.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do zarządcy obiektu przy ul. Kolejowej w Strzałkowie. Dzięki udostępnieniu terenu do ćwiczeń możliwa była praca z rzeczywistym zadymieniem w budynku, co stanowiło pragmatyczne sprawdzenie i podsumowanie tematyki szkolenia.
Opracowanie: Mariola Główka – sympatyk KP PSP Słupca
Zdjęcia: Mariola Główka; Piotr Szykowny