Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!
07.10.2024
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
W czwartek 3.10.2024 o godzinie 12:00 w Warszawie odbył się briefing z udziałem komendanta głównego PSP inaugurujący kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.
Sezon grzewczy to okres pomiędzy 1 października a 31 marca.
Interwencje związane z emisją tlenku węgla, pożarów w kotłowniach lub innych pomieszczeniach, w których znajduje się urządzenie grzewcze są cały rok, gdyż wiele osób korzysta z urządzeń grzewczych 365 dni. Jednak w tych miesiącach zwiększa się ich ilość.
Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku w całym kraju strażacy interweniowali 20409 razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których 1430 osób odniosło obrażenia, niestety osoby 173 straciły życie.
Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy brali udział w 3237 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których 861 osób uległo podtruciu, niestety 26 osób straciło życie.
W tym roku, w Wielkopolsce do końca września odnotowano ponad 140 interwencji związanych z tlenkiem węgla. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla śmierć poniosła 1 osoba, zaś 51 osób zostało rannych.
Do pożarów w budynkach mieszkalnych, przede wszystkim jedno i wielorodzinnych wielkopolscy strażacy jechali już ponad 1630 razy, w których ucierpiały 102 osoby, a 7 straciło życie.
Pamiętajmy! Nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo lepiej, niż my sami.
Kup czujkę, zainwestuj w Swoje bezpieczeństwo!
Nasze działania
15 października br. o godz. 14:00 w hali nr 5 na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska będziemy mówić nie tylko o ochronie środowiska ale również o bezpieczeństwie związanym miedzy innymi z sezonem grzewczym. Powiemy czego nie należy robić w domu, szczególnie gdy korzystamy z urządzeń grzewczych, na co zwrócić uwagę podczas zakupu czujki tlenku węgla lub dymu, gdzie instalować i jak reagować na sygnał czujki. Omówimy dolegliwości związane z przebywaniem w pomieszczeniu, w którym ulatnia się tlenek węgla.
Link do spotkania: [zobacz tutaj]
Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz Komendant Miejski PSP w Poznaniu st. bryg. Jacek Michalak podpisali regulamin tegorocznej edycji programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa pożarowego „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie” – XIII edycja. Konkurs skierowany jest do mieszkańców Powiatu Poznańskiego. Co dwa tygodnie w Starostwie Powiatowym w Poznaniu komisja konkursowa przyzna nagrody (w postaci czujki tlenku węgla) 10 uczestnikom, którzy wcześniej prawidłowo wypełnią ankietę konkursową.
Zobacz więcej szczegółów - [zobacz tutaj]
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w Poznaniu od wielu lat angażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. W ciągu ostatnich 10 lat spółka przekazała ponad 2500 czujników czadu, które zostały zamontowane w mieszkaniach komunalnych. W tym roku program nadal jest kontynuowany, a najemcy mogą bezpłatnie odebrać urządzenia w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki 57 oraz w pięciu terenowych punktach obsługi.
Zapraszamy na stronę ZKZL po więcej szczegółów tej akcji - [zobacz tutaj]
Nie tylko w Poznaniu i w powiecie poznańskim dbamy o Wasze bezpieczeństwo.
W wielu powiatach naszego województwa, wzorem lat ubiegłych, strażacy wraz z innymi służbami i instytucjami edukują i polecają zakup czujek, a często na takich spotkaniach można otrzymać lub wygrać to urządzenie zapewniające bezpieczeństwo .
Odbywają się również spotkania z zarządcami i przedstawicielami wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych, na których szeroko są omawiane zagrożenia związane z emisją tlenku węgla oraz pożarami w budynkach mieszkalnych.
Strażacy również apelują o porządek na ciągach komunikacyjnych, na klatkach schodowych, na strychach i w piwnicach, pozwoli to uniknąć powstawania zagrożeń, a w przypadku powstania pożaru – wszyscy się bezpiecznie będą mogli ewakuować.
Materiały
Przydatne informacje znajdziesz również na stronie Komendy Głównej PSP
Inauguracja kampanii PSP „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” i podpisanie porozumienia z Miastem Stołecznym Warszawa