W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczysta zbiórka z okazji 30-lecia powołania Zespołu Ratownictwa Wodnego / Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego w KP PSP w Sokołowie Podlaskim

24.01.2025

W dniu 24 stycznia 2025 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość z okazji 30-lecia powołania Zespołu Ratownictwa Wodnego / Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim.

Uroczystość 30-lecia SGRWN Sokołów 5

Zbiórka rozpoczęła się złożeniem meldunku st. bryg. mgr inż. Maciejowi Bieńczykowi - Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Następnie wprowadzony został poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim oraz odśpiewano Hymn Państwowy.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Komendant Powiatowy PSP w Sokołowie Podlaskim bryg. Marcin Tomczuk, następnie Minutą Ciszy uczczono pamięć członków grupy, którzy odeszli na wieczną służbę;

Uroczystość była okazją do wręczenie odznaczeń oraz aktów nadania wyższych stopni służbowych;

Rys historyczny Zespołu Ratownictwa Wodnego / Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego został przedstawiony przez obecnego dowódcę bryg. Grzegorza Kuca. 

Inicjatorowi powstania Grupy oraz jej założycielowi st. asp. w st. spocz. Krzysztofowi Nowotniakowi wręczono stosowne wyróżnienie.

Okolicznościowe przemówienie wygłosili: st. bryg. Maciej Bieńczyk - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. asp. w st. spocz. Krzysztof Nowotniak – założyciel Grupy oraz byli Komendanci Powiatowi PSP w Sokołowie Podlaskim st. bryg. w stanie spocz. Tomasz Wilk i st. bryg. w stanie spocz. Józef Panasz.

Na zakończenie uroczystości wręczone zostały okolicznościowe pamiątki emerytowanym                    i obecnym członkom Grupy oraz osobom zaangażowanym w jej prawidłowe funkcjonowanie w 30-letnim okresie,

W uroczystości udział wzięli:

- Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - st. bryg. Maciej Bieńczyk,

- Byli Komendanci Powiatowi w Sokołowie Podlaskim: st. bryg. w stanie spocz. Józef Panasz,  st. bryg. w stanie spocz.  Roman Malinowski, st. bryg. w stanie spocz. Tomasz Wilk i st. bryg. w stanie spocz. Paweł Dmowski ,

- Byli dowódcy grupy:  st. asp. w st. spocz. Krzysztof Nowotniak i  asp. sztab. w st. spocz. Edward Benedykciuk,

-  Obecny dowódca grupy - bryg. Grzegorz Kuc ,

- Emerytowani oraz obecni funkcjonariusze i pracownicy cywilni.

 

Historia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Sokołów” funkcjonującej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej sięga lat 1994-1995, kiedy to strażacy tutejszej jednostki, w reakcji na powtarzające się przypadki interwencji na akwenach wodnych, w tym rzeki Bug, podjęli inicjatywę stworzenia profesjonalnej sekcji ratownictwa wodnego.

 

Początki działalności jeszcze nieformalnej grupy opierały się na wypożyczonym sprzęcie z OSP Sokołów Podlaski, WOPR Siedlce oraz LOK Siedlce. 24 stycznia 1995 r. Komendant Wojewódzki PSP w Siedlcach powołał Zespół Ratownictwa Wodnego działający przy Komendzie Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim. Podstawowe wyposażenie techniczne zespołu w pierwszym okresie stanowił samochód Tarpan Honker, a następnie samochód marki Mercedes wyprodukowany jeszcze w 1980 roku i pozyskany do komendy w 1999 roku od niemieckiej służby ratowniczej THW. Rok później zespół został włączony do Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

Do kwietnia 2013 r. grupa „Sokołów” tworzyła trzon ponadpowiatowej Samodzielnej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Wschód”, jako jedna z trzech grup w województwie mazowieckim. Następnie grupa została włączona do Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP jako SGRW-N „Sokołów 5”. Zasięg działania grupy objął województwo mazowieckie, a także w przypadku dużych klęsk żywiołowych np. powodzie, do których uruchamiane są siły odwodowe - teren całego kraju.

Użytkowany przez cały ten okres samochód Mercedes został zaadaptowany do działań wodno-nurkowych własnymi siłami przez sokołowskich strażaków. W związku z tym, iż samochód ten był coraz mocniej wyeksploatowany /rok produkcji - 1980/, a stan techniczny nie zapewniał właściwej dla ratownictwa niezawodności, podjęto starania w celu pozyskania nowego samochodu. W 2012 roku pozyskano dodatkowy samochód marki Toyota Hilux, jednak był to samochód lekki, który jedynie uzupełnił potrzeby, ale nie mógł przejąć wszystkich zadań wodno-nurkowych. Pozyskanie nowego samochodu ciężkiego było nadal priorytetem.

Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy to zaistniała szansa wymiany wyeksploatowanego, starego Mercedesa na samochód nowszy. Komendant Wojewódzki PSP w Warszawie podjął decyzję o przekazaniu do Sokołowa Podlaskiego średniego samochodu ratownictwa wodnego marki MAN, wyprodukowanego w 2005 roku, użytkowanego wcześniej przez warszawską grupę nurkową działającą przy Jednostce Ratowniczo Gaśniczej PSP Nr 5. Samochód ten zastąpił wysłużonego i wiekowego Mercedesa. Samochód został przekazany we wrześniu 2015 roku, a następnie odpowiednio zaadoptowany i dostosowany do potrzeb przez sokołowskich strażaków. Stary Mercedes, który przez wiele lat niezawodnie służył w tutejszej komendzie został przekazany do OSP. Koszty niezbędnych prac pokryła Mazowiecka Komenda Wojewódzka PSP. Z końcem listopada 2015 wszystkie prace zostały zakończone i samochód SRW MAN formalnie wszedł w skład ratowniczych samochodów specjalnych Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim. Po wielu latach sokołowscy strażacy - nurkowie doczekali się wreszcie samochodu zapewniającego wszelkie  standardy techniczne i użytkowe niezbędne do prowadzenia działań ratownictwa wodno-nurkowego przez Państwową Straż Pożarną. Nowo zaadaptowany samochód nie tylko poprawił przygotowanie i wyposażenie techniczne do działań ratowniczych. Niestety obecnie samochód ten dość często ulega awariom i zachodzi konieczność jego wymiany.

Od 1 stycznia 2023 r. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Sokołów 5” zapewnia poziom gotowości operacyjnej na poziomie AB. W województwie mazowieckim „Warszawa 5” zapewnia poziom gotowość operacyjną na poziomie ABC, natomiast pozostałe 3 grupy na poziomie A.

Zadaniem Grupy Wodno - Nurkowej jest prowadzenie działań ratowniczych na wszelkiego rodzaju obszarach wodnych oraz obszarach objętych powodzią lub zalaniem, jak również na terenach zalodzonych. W skład grupy wchodzą funkcjonariusze z uprawnieniami do wykonywania czynności ratowniczych pod powierzchnią wody – nurkowie MSWiA.

Stan osobowy na dzień 31.12.2024 r.:

- 8 nurków MSWiA (N), w tym 7 kierujących pracami podwodnymi (NKPP),

- 13 młodszych nurków MSWiA (MN),

- 1 płetwonurek ubiegający się o uprawnienia młodszego nurka.

Dowódcą SGRW-N „Sokołów 5” jest bryg. Grzegorz Kuc – Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Sokołowie Podlaskim.

Alarmowanie i dysponowanie SGRW-N „Sokołów 5” do działań ratowniczych odbywa się poprzez:

- Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokołowie Podlaskim do zdarzeń na terenie powiatu sokołowskiego.

- Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie do zdarzeń poza terenem powiatu sokołowskiego.

 

Opracował: bryg. Marcin Tomczuk / mł. asp. Andrzej Pniewski - KP PSP w Sokołowie Podlaskim

 

Materiały

https://www.gov.pl/web/kppsp-sokolow-podlaski/specjalistyczna-grupa-ratownictwa-wodno-nurkowego-sokolow-5

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}