Sezon grzewczy na półmetku, bądź ostrożny.
04.02.2022
Czad czyli tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Nie ma zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu, czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym zagrożeniem.
W naszych domach sezon grzewczy trwa na dobre, mimo to nigdy nie jest za późno na sprawdzenie czy eksploatacja urządzeń grzewczych jest bezpieczna. Zadbajmy o bezpieczeństwo, poprzez choćby sprawdzenie drożności przewodów wentylacyjnych. Zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla wzrasta w okresie grzewczym zwłaszcza w domach i mieszkaniach, w których urządzenia oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane.
Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Ważne jest również, aby zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, a przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych należy korzystać z usług wykwalifikowanej osoby.
Pamiętajmy, obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej.
Równie ważną rzeczą jest systematyczne usuwanie zanieczyszczeń z użytkowanych przewodów dymowych czy spalinowych. Na terenie powiatu średzkiego długo jeszcze najważniejszym czynnikiem grzewczym będzie paliwo stałe. Z przewodów dymowych od palenisk, opalanych drewnem, węglem, brykietem i innego tego typu paliwami stałymi, powinna być usuwana sadza nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie przewodu kominowego, wydobywanie się czadu i innych produktów spalania na zewnątrz przewodu kominowego np. do pomieszczeń sypialnych lub przeniesienie się pożaru na drewnianą konstrukcję stropu lub dachu.
Nie wykonywanie powyższych obowiązków przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny.
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.