Pracowita doba starachowickich strażaków
10.02.2023
9 lutego 2023 roku o godz. 14:57 do stanowiska kierowania PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru hali w miejscowości Ambrożów. Zgłoszenie nie zawierało informacji o osobach poszkodowanych. Po dojeździe do miejsca zdarzenia jednostek ochrony pożarowej stwierdzono rozwinięty pożar wnętrza hali o konstrukcji metalowej. Po wstępnym rozpoznaniu ze względu na duże zapotrzebowanie wodne kierujący działaniem ratowniczym polecił zadysponowanie dodatkowych sił z terenu powiatu.
W pierwszej fazie działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania energetycznego, podaniu 3 prądów wody w natarciu na palącą się halę oraz z uwagi na znajdujące się wewnątrz butle z acetylenem wyznaczeniu strefy niebezpiecznej w obrębie budynku.
Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego st. bryg. Andrzej Pyzik, który po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie.
W miarę przybywania na miejsce zdarzenia kolejnych sił i środków wprowadzano dodatkowe prądy wody w natarciu do wnętrza hali. Po ugaszeniu pożaru kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o przeniesieniu butli z acetylenem do zbiornika z wodą w celu dalszego schładzania zgodnie z procedurą przez 24 godziny.
Właściciel budynku doznał poparzenia dłoni podczas próby gaszenia pożaru przed przyjazdem zastępów straży pożarnej. Poszkodowanemu została udzielona kwalifikowana pomoc medyczna.
W działaniach brało udział 15 zastępów straży pożarnej w tym 72 ratowników.
Następne zdarzenie miało miejsce w Stykowie, które rozpoczęło się o godz. 2:52. Do stanowiska kierowania PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru budynku mieszkalnego. Zgłoszenie nie zawierało informacji o osobach poszkodowanych. Po dojeździe do miejsca zdarzenia stwierdzono rozwinięty pożar budynku mieszkalnego o konstrukcji drewnianej krytego blachą. W budynku przebywał wyłącznie właściciel, który opuścił budynek przed przyjazdem zastępów straży pożarnej. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego w budynku, podaniu dwóch prądów wody w natarciu z zewnątrz na palący się strych budynku przez okna szczytowe oraz jednego prądu wody w natarciu do środka domu przez ratowników zabezpieczonych w sprzęt ochrony układu oddechowego. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do rozbiórki konstrukcji dachu, wyniesieniu elementów wyposażenia oraz przelaniu ich wodą. Ratownicy sprawdzili pogorzelisko kamerą termowizyjną w celu wykluczenia ukrytych zarzewi ognia.
W działaniach trwających ponad 5 godzin udział brało 9 zastępów straży pożarnej, w tym 40 ratowników.
Opracowanie: st. kpt. Konrad Dąbrowski, KP PSP Starachowice
Zdjęcia: st. kpt. Jarosław Sobczak, KP PSP Starachowice