Strażacy i policjanci patrolują akweny w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje 2022"
25.07.2022
Podczas letnich wakacji jednym z priorytetów służb jest zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. W tym celu strażacy i policjanci prowadzą wspólne patrole, z wykorzystaniem łodzi, które mają za zadanie rozpoznanie dróg dojazdu do akwenów, miejsc wodowania sprzętu pływającego oraz sprawdzanie „dzikich kąpielisk”. W czasie dyżuru funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także podejmują interwencje w sytuacji zagrożenia życia.
W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2022” przeprowadzono ponad 400 patroli strażaków i policjantów na rzekach i jeziorach w całym kraju.
Ponadto, strażacy realizują w tym czasie ćwiczenia z ratownictwa wodnego połączone z zajęciami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Od początku wakacji strażacy interweniowali 850 razy na akwenach. Niestety, odnotowano 81 utonięć oraz 42 osoby, które odniosły obrażenia.
Bezpieczeństwo na wodzie
Planując wypoczynek nad wodą wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przed wejściem do wody starajmy się stopniowo schładzać aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Podczas pływania na dłuższym dystansie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć.
Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana lub nie znamy głębokości, siły nurtu oraz ukształtowania dna. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku:
- biała flaga – kąpiel dozwolona,
- czerwona flaga – kąpiel zabroniona.
Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, zawsze pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej dopasowanej do wagi i wzrostu.
Opracowanie: Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP
Zdjęcia oraz film: kpt. Dawid Muchlewicz – Komenda Miejska PSP m. st. Warszawy