Nie dla czadu
19.02.2021
Tlenek węgla – Czad - CO
Czym jest i skąd się bierze czad?
Tlenek węgla nazywany również czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw w tym: drewna, oleju, gazu czy benzyny. Potencjalnymi źródłami czadu w pomieszczeniach są więc kominki, gazowe podgrzewacze wody czy różnego rodzaju piece.
Dlaczego jest niebezpieczny?
Tlenek węgla poprzez trwałe łączenie się z hemoglobiną – białkiem odpowiadającym za transport tlenu – skutecznie ogranicza przenoszenie tlenu w organizmie człowieka. Ponadto tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną około 210 razy szybciej niż tlen. Zaburzenie prawidłowego transportu tlenu w organizmie człowieka prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności wieńcowej, zawału, a nawet śmierci.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla?
- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie - lekkie otrucie
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności
z oddychaniem, oddech przyspieszony, zaburzenia rytmu serca - średnie zatrucie - drgawki, utrata przytomności - ciężkie zatrucie
Jak zapobiegać zatruciu?
Czad jest produktem niecałkowitego spalania, do którego może doprowadzić brak właściwej wentylacji w pomieszczeniu. Powoduje to powstawanie tlenku węgla i utrudnienie jego odpowiedniego odpływu.
Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią wentylację oraz stały dopływ powietrza do palenisk oraz właściwy odpływ spalin. Ponadto należy pamiętać o:
- dokonywaniu okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia;
- uchylaniu okna w mieszkaniu, podczas korzystania z jakiegokolwiek źródła ognia;
- niezasłanianiu kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych;
- użytkowaniu instalacji sprawnych technicznie zgodnie z zaleceniami producenta;
- stosowaniu urządzeń, które posiadają stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu;
- wentylować pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania;
- nie bagatelizować objawów zatrucia tlenkiem węgla;
- rozmieścić czujki tlenków węgla w miarę możliwości w każdym pomieszczeniu, a w szczególności w sypialniach;
Jak pomóc przy zatruciu?
W przypadku zatrucia należy natychmiastowo zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza. Należy jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce oraz rozluźnić jego ubranie i wezwać służby ratownicze. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.