Pożary kominów
14.02.2021
14 lutego o godzinie 9:34 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Stargardzie wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Krępcewo. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Po dojeździe i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia stwierdzono, że piec został wygaszony przez użytkownika obiektu przed przybyciem służb. Strażacy zbili sadzę oraz opróżnili wyczystkę po czym sprawdzili mieszkanie przy pomocy kamery termowizyjnej oraz miernika wielogazowego nie stwierdzając występowania substancji niebezpiecznych bądź wysokiej temperatury przewodu kominowego. Działania zakończono o godzinie 10:36.
Od początku lutego 2021 roku Straż Pożarna w powiecie stargardzkim dysponowana była do 17 pożarów przewodów kominowych.
Przy okazji pożarów sadzy należy wspomnieć, że akty prawne narzucają na właścicieli i zarządców budynków obowiązki przeglądu technicznego i konserwacji oraz czyszczenia przewodów kominowych.
- Art. 62. ust. 1. pkt 1. lit. c) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo Budowlane nakłada obowiązek okresowej kontroli przynajmniej raz w roku polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Dodatkowo osoba użytkująca instalację niesprawną technicznie mogącą przyczynić się do powstania pożaru podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. (Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks Wykroczeń, art. 82. § 1 pkt 3)
- § 34. ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów reguluje częstotliwość z jaką należy czyścić przewody kominowe. Regulacje przedstawia poniższa tabela
Rodzaj obiektu |
Częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych |
|
Co najmniej raz w miesiącu, jeśli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej |
|
Co najmniej raz na 3 miesiące |
|
Co najmniej raz na 6 miesięcy |
- W przypadku domów jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego
i letniskowego czyszczenie przewodów kominowych może wykonywać użytkownik danego obiektu.
W pozostałych przypadkach do tych czynności wymagana jest osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie. - Dodatkowo osoba zobowiązana na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, która nie dopełnia obowiązków polegających na zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. (Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks Wykroczeń, art. 82. § 2 pkt 7).