„Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” – powiat staszowski
21.10.2021
18 października 2021 r. przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyli w ćwiczeniach próbnej ewakuacji w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Połańcu oraz Zespole Szkół im. Jana Pawła II
w Osieku. Strażacy nadzorowali przebieg sprawdzenia warunków i organizacji ewakuacji oraz przybliżyli dzieciom i nauczycielom najważniejsze zasady postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia. W trakcie codziennej służby strażacy często spotykają się
z sytuacjami, w których dzieci są świadkami zagrożenia i dzwonią na numery alarmowe. Dlatego warto od najmłodszych lat wpajać im znajomość numerów alarmowych i metod postępowania w przypadku wystąpienia pożaru lub innego zagrożenia. Ważnym również elementem profilaktyki pożarniczej jest ogólnopolska kampanii edukacyjno-informacyjna „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”.
Główne przekazy tegorocznej kampanii:
- Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów
i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem,
w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy. - Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
- W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla
w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. - Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
- Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
- Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
- Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Opracował: st. kpt. Michał Żal, KP PSP Staszów
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Staszów