Pożary sadzy w przewodach kominowych
02.02.2021
Na terenie powiatu staszowskiego co roku w sezonie grzewczym pojawia się coraz więcej pożarów sadzy w przewodach kominowych. Od dnia 1 listopada 2020 roku do końca stycznia br. odnotowaliśmy 17 pożarów sadzy w przewodach kominowych oraz 3 pożary kotłowni. Większość tego typu pożarów powstaje w wyniku zaniedbań właścicieli lub użytkowników obiektów związanych z brakiem okresowych przeglądów ciągów kominowych lub gromadzenia materiałów łatwopalnych w pobliżu pieca centralnego ogrzewania. W wyniku pożaru sadzy w przewodzie kominowym może dojść do jego uszkodzenia poprzez pojawienie się nieszczelności w jego konstrukcji. Nieszczelny przewód kominowy, może okazać się tragiczny w skutkach dla samych mieszkańców, gdyż może doprowadzić do uwolnienia się tlenku węgla potocznie zwanego czadem.
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
- bezwonny,
- bezbarwny,
- pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
W związku z powyższym przypominamy!!!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Opracowanie: mł.bryg. Jarosław Juszczyk , KP PSP Staszów
Zdjęcia: KP PSP Staszów