Spotkanie informacyjne dotyczące świadczenia ratowniczego i ustawy o ochotniczych strażach pożarnych
17.02.2022
17 lutego 2022 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie miało miejsce spotkanie z wójtami, burmistrzami, przedstawicielami lokalnego samorządu, prezesami, komendantami gminnymi OSP, w sprawie przyznawania świadczenia ratowniczego i ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Spotkanie prowadził Komendant Powiatowy PSP w Staszowie st. bryg. Rafał Gajewicz.
Podczas spotkania omówiono główne cele i założenia ustawy o OSP, nowe zadania i uprawnienia zarówno samorządu terytorialnego jak i jednostek OSP związane z ochroną przeciwpożarową. Szczególnie szeroko omówiono i przedyskutowano temat świadczenia ratowniczego dla druhów OSP, przedstawiając i przekazując uczestnikom spotkania materiały pomocnicze w tym zakresie. Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej 25 lat (mężczyźni) oraz 20 lat (kobiety). Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia. Przy dokumentowaniu tych uprawnień nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat wnioskowanego okresu. Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Potwierdzeniem udziału w działaniach może być oświadczenie minimum 3 świadków lub dokumentacja prowadzona przez PSP.
W przypadku poświadczania okresu na podstawie oświadczeń świadków, należy wpierw zgłosić się do lokalnego urzędu gminy, celem ich potwierdzenia i weryfikacji przez właściwego wójta/burmistrza.
Opracowanie: st. kpt. Grzegorz Stawiarz; KP PSP Staszów
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Staszów