W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażackie podsumowanie 2024 roku w województwie świętokrzyskim

02.01.2025

Rok 2024 za nami! Początek nowego roku to okres pierwszych podsumowań poprzedniego. Poniżej prezentujemy Państwu statystyczne zestawienie kluczowych informacji dotyczących interwencji w 2024 roku przez wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie województwa świętokrzyskiego.

kielce

Świętokrzyscy strażacy w 2024 roku podjęli 16 193 interwencje. To o 22% więcej interwencji (2 948 zdarzeń więcej) niż w 2023 roku. Pożarów było 3 696, co stanowi zaledwie 23% działań podejmowanych przez świętokrzyskich strażaków. Zdecydowanie więcej jest tzw. miejscowych zagrożeń, czyli zdarzeń niezwiązanych z ogniem. Tych w minionym roku było 11 473, czyli 71 % wszystkich interwencji. Z powyższych danych wynika wprost, że straż pożarna, która u swych podstaw miała walkę z pożarami, dziś pełni rolę profesjonalnej służby ratowniczej o bardzo szerokim wykorzystaniu. Względem roku 2023 przybyło każdego rodzaju zdarzeń. Pożarów mamy więcej o 6 % (201 zdarzeń), miejscowych zagrożeń o 26 % (2 372 zdarzenia). Z roku na rok przybywa także alarmów fałszywych. W 2024 roku było ich 1024. Dla porównania w poprzednim rekordowym roku było ich 649 (wzrost o 58 %, 375 zdarzeń). Najwięcej wyjazdów odnotowano w powiatach:

  • Kielce i powiat kielecki 4 476 zdarzeń,
  • ostrowieckim 1 407 zdarzeń,
  • koneckim 1 229 zdarzeń,
  • sandomierskim 1 226 zdarzeń,
  • jędrzejowskim 1 208 zdarzeń.

Najczęstszymi przypuszczalnymi przyczynami pożarów w 2023 roku były podpalenia (1 940). Głównie dotyczyły one wiosennych pożarów traw na nieużytkach. W przypadku pożarów budynków mieszkalnych to nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe (311), wady urządzeń i instalacji elektrycznych (238) i nieprawidłowa eksploatacja konstrukcji budowlanych (227) najczęsciej powodowały zagrożenie. Znaczną przyczyną pożarów były również nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym w tym zapałkami i papierosami (268) oraz wady środków transportu (221).

Najczęstszymi przyczynami miejscowych zagrożeń były nietypowe zachowania się zwierząt stwarzające zagrożenie, silne wiatry, gwałtowne opady atmosferyczne oraz niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Świętokrzyscy strażacy wyjeżdżali do zdarzeń co 32 minuty. Łączny czas wszystkich interwencji wyniósł ponad 848 dni! W działaniach zaangażowanych było łącznie ponad 126 000 strażaków. Do usuwania skutków negatywnych zdarzeń na terenie województwa świętokrzyskiego wyjechało w 2024 roku 28 717 pojazdów pożarniczych. Najbardziej pracowitym miesiącem dla strażaków był lipiec, kiedy to m.in. intensywne burze przetoczyły się przez nasz region i wywołały 4055 zdarzeń. Dla porównania w najspokojniejszym listopadzie interwencji strażackich było 707. Niestety każda interwencja wiąże się z nieszczęściem, stratami finansowymi, a często z osobami rannymi i ofiarami śmiertelnymi. Na terenie województwa podczas zdarzeń z udziałem strażaków odnotowano 1 754 osoby ranne oraz 331 ofiar śmiertelnych. Straty materialne powstałe podczas ponad 16 tysięcy zdarzeń na terenie województwa świętokrzyskie, według szacunków strażaków wyniosły prawie 177 mln zł, a wartość mienia uratowanego przez strażaków na skutek prowadzonych działań ratowniczych to ponad 412 mln zł.

Świętokrzyscy strażacy w minionym roku usuwali skutki zdarzeń na terenie województwa i nie tylko. Po wrześniowej powodzi na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego 237 strażaków z naszego województwa walczyło ze skutkami kataklizmu. W działaniach był również wykorzystywany specjalistyczny sprzęt, w tym samochody ratownictwa technicznego czy łączności.

Na terenie województwa miały miejsce m.in. duży pożar lasu w Snochowicach (pow. kielecki), pożar pensjonatu opiekuńczo-rehabilitacyjnego przy ulicy Tobruckiej w Kielcach, czerwcowe intensywne opady deszczu i podtopienia, tragedia nad wodą w powiecie staszowskim, gdzie zginęły dwie nastolatki, dwie lipcowe burze, które spowodowały duże straty w województwie, wrześniowe podtopienia.

Świętokrzyscy strażacy odnieśli również liczne sukcesy sportowe na arenie ogólnopolskiej, a także międzynarodowej, będąc świetnymi ambasadorami naszego województwa w kraju i Europie.

Opracowanie i grafika: st. kpt. Marcin Bajur KW PSP Kielce

{"register":{"columns":[]}}