W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zadbać o nasze bezpieczeństwo podczas zimy?

28.11.2023

Symbol płatka śniegu i termometru

Pamiętajmy ! Niepozorny śnieg może stać się bardzo niebezpieczny

Zimowa aura charakteryzuje się wieloma zagrożeniami typowymi dla tej pory roku. Śnieg na dachu zimą, to zjawisko powszechne, na które zazwyczaj  nie zwraca się szczególnej uwagi. Stanowi on jednak duże obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Pamiętać należy, że jeden metr sześcienny śnieżnego puchu waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu już około 900 kg.

Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów w szczególności tych płaskich i o dużych rozmiarach. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Należy je również usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków odpowiednie obowiązki. Jeśli podmiot, który włada obiektem nie wypełni ciążącego na nim obowiązku związanego z usunięciem śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2  oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest obowiązujące prawo. Natomiast w czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się o wiele cięższa i często zamienia się w lód. To zjawisko jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne, czy hale wystawiennicze. Zgodnie z przytoczoną wcześniej ustawą, właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego. Ma to przeciwdziałać zdarzeniom mogącym mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska. Do zdarzeń tych należą: wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary, powodzie lub wstrząsy sejsmiczne. Bardzo istotna jest również właściwa eksploatacja przewodów kominowych, o której niestety się zapomina. Właściciele obiektów powinni pamiętać, żeby przed i po okresie grzewczym, zadbać o jego wyczyszczenie. Dokonuje tego wykwalifikowana osoba z zakładu kominiarskiego. Szczególnie teraz w okresie zimowym ze względu na długotrwale palenie, w przewodzie kominowym może zalegać duża warstwa sadzy, co sprzyja powstaniu pożaru wewnątrz komina i może doprowadzić do pożaru budynku. Powstaje ona między innymi wówczas, gdy znajdą się tam materiały, które znaleźć się nie powinny, np. plastikowe butelki. Kiedy komin nie jest właściwe wyczyszczony oraz właściwie eksploatowany może dojść wówczas do jego pożaru, a jak już wspomniałem w okresie zimowym ryzyko jest dużo większe. Od początku okresu zimowego podjęliśmy już kilkadziesiąt interwencji związanych z niewłaściwą eksploatacją przewodów kominowych.

Śnieg na dachu

Zima RCB

 

{"register":{"columns":[]}}