W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

STOP POŻAROM TRAW !!!

29.03.2023

Plakat stop pożarom traw.

Choć astronomiczna wiosna  rozpoczęła się kilka dni temu to  strzelińscy strażacy interweniowali już kilkadziesiąt razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych na terenie naszego powiatu. Od wielu lat istnieje niestety bardzo błędne przekonanie, że wypalanie traw i nieużytków rolnych użyźnia glebę oraz powoduje szybszy i bujniejszy jej odrost- nic bardziej mylnego. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Gleba znacznie się wyjaławia, a do atmosfery przedostaje się szereg chemicznych związków. Wypalanie traw w związane z tym silne zadymienie jest również przyczyną wypadków w komunikacji drogowej. Podkreślić należy, że często w tego typu działaniach zaangażowanych jest spora ilość strażaków, co nie tylko powoduje niepotrzebne koszty, ale może także wiązać się z wydłużonym oczekiwaniem na pomoc w innych, uzasadnionych zgłoszeniach. W roku 2022 odnotowano 53 604 pożarów traw, w tym 31 943 pożarów upraw oraz 21 661 pożarów traw na terenach nierolniczych.
Ponadto, na terenie kraju powstało 6 457 pożarów lasów.
Średni czas akcji gaśniczej przy pożarach traw w roku 2022 wynosił 58 minut, a straty pożarowe oszacowano na kwotę 4,475 miliona złotych. Po raz kolejny podkreślamy, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem i podlega karze nagany, grzywny (wysokość od 5 tys. zł do 20 tys. zł) lub aresztu. Ponadto, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2021-2027. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

Chroń przyrodę !

Chroń zwierzęta!

Nie wypalaj traw!

Plakat stop pożarom traw

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}