W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia powiatowe pk. „Tunel S7”

08.11.2022

Ćwiczenia powiatowe pk. „Tunel S7”

8 listopada 2022r. o godzinie 10:00 na obiekcie tunelu w miejscowości Naprawa przeprowadzono powiatowe ćwiczenia pod kryptonimem „Tunel S7”.

Scenariusz ćwiczeń przedstawiał się następująco: „Autobus przewożący kilkadziesiąt (około 30) osób jedzie trasą S7 w kierunku Zakopanego. W wyniku awarii układu elektrycznego pojawia się zadymienie w tylnej części pojazdu, które w pierwszym momencie zostaje zignorowane przez pasażerów i nie jest zauważone przez kierowcę. W momencie przejazdu przez tunel trasy S7 z tyłu autobusu zaczyna wydobywać się intensywne zadymienie - w związku z tym kierowca wpada w panikę i przez brak skupienia doprowadza do zderzenia z poprzedzającym go pojazdem dostawczym przewożącym pojemniki DPPL (mniej więcej w połowie tunelu). W wyniku najechania autobusu na samochód dostawczy zostaje on niekontrolowanie skierowany na równoległy pas jezdni, co doprowadza do nagłego hamowania i zderzenia 5 samochodów osobowych wśród których 1 to samochód elektryczny, który zaczyna się palić. Kierujący autobusem po zderzeniu z pojazdem dostawczym traci kontrolę nad pojazdem i uderza w  barierę energochłonną na końcu zatoki awaryjnej w tunelu, co doprowadza do przewrócenia się autobusu na lewy bok. Kierowcy którzy bezpiecznie zatrzymali swoje pojazdy na pasie awaryjnym podejmują nieskuteczne próby gaszenia komory silnika autobusu podręcznym sprzętem gaśniczym, w skutego czego doznają poparzeń. Pożar rozwija się na tyle intensywnie, że część pasażerów w szoku próbuje rozbijać boczne szyby autobusu i skakać z wraku na jezdnię, potęgując swoje obrażenia.  Nadjeżdżające z dużą prędkością kolejne pojazdy widząc zagrożenie gwałtownie hamują doprowadzając do licznych kolizji między sobą. Zdarzenie kwalifikuje się do katastrofy w ruchu drogowym (wypadek wynikający z najechania na siebie kilku aut) - tunel jest całkowicie zablokowany co powoduje korek na drogach dojazdowych.”

Celem ćwiczeń było zapoznanie z możliwością prowadzenia działań na obiekcie tunelu podczas zdarzeń noszących znamiona katastrofy w ruchu lądowym, z ograniczeniami jakie powodują działania na obiekcie tunelu, współpraca Państwowej Straży Pożarnej:

- z Policją,

- Państwowym Ratownictwem Medycznym,

- Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym,

- Centrum Zarządzania Kryzysowego poziomu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego,

- Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

W dalszej kolejności przeprowadzenie działań związanych ze zdarzeniem masowym, gaszenie pożaru w tunelu drogowym, zorganizowanie zaopatrzenia wodnego.

W ćwiczeniach udział wzięły siły i środki z: Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Suchej Beskidzkiej, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Rabki Zdroju, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Myślenic, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 z Krakowa oraz grupy specjalistyczne Państwowej Straży Pożarnej: Specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczna – ekologicznego Nowy Targ, Grupa Ratownictwa Medycznego „Małopolska 1”, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „Kraków” oraz „Chrzanów”. A także Ochotnicza Straż Pożarna w Naprawie i Jordanowie. W sumie ćwiczyło 26 zastępów, a w ćwiczeniach udział zwinęło 160 strażaków (łącznie z obsługą oraz pozorantami).

Ćwiczenia nadzorował małopolski komendant wojewódzki nadbryg. Piotr Filipek oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Natomiast oceniał zespół rozjemców z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz dyrektorzy biur Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Tekst: mł. bryg. Łukasz Białończyk, zdjęcia: Mateusz Wilczek 

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}