Pożary 11 lutego 2022r.
11.02.2022
Podczas weekendu 10-12 luty 2023r. strażacy zanotowali dwa pożary w dniu 11 lutego 2022r.
Pożar w centrum Makowa Podhalańskiego
11 lutego 2023r. około godziny 15:04 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Maków Podhalański doszło do pożaru dachu w budynku murowanym.
Na miejsce został zadysponowany cały stan osobowy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Suchej Beskidzkiej oraz OSP Maków Podhalański, OSP Maków Dolny, OSP Żarnówka, OSP Białka, OSP Grzechynia.
W momencie przybycia pierwszych zastępów na miejsce w budynku panowało silne zadymienie. Widoczny pożar poddasza.
Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych i kamery termowizyjne weszli do budynku objętego ogniem celem odnalezienia i ugaszenia pożaru. Po ugaszeniu pożaru strażacy usunęli nadpalone elementy wyposażenia poddasza. Tlące się elementy wyrzucono na zewnątrz, na chodnik oraz jeden pas drogi DK 28. Następnie po uzyskaniu zgody Burmistrza Makowa Podhalańskiego elementy usunięte z poddasza przewieziono na pas zieleni, pozostającym w zarządzie gminy. Na czas trwania działań wyłączono jeden pas jezdni DK28, ruchem kierowano wahadłowo. Ratownicy z kosza podnośnika hydraulicznego ugasili tlące się okucia sąsiednich ścian ogniowych na sąsiednich budynkach oraz usunęli cześć niestabilnej ściany szczytowej.
Działania trwały 4 godziny. W działaniach udział brało 11 zastępów 52 strażaków.
Podczas działań nikt nie został poszkodowany.
Pożar domu letniskowego w Targoszowie
11 lutego 2023r. około godziny 18:00, podczas dogaszania pożaru w Makowie Podhalańskim, dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Targoszów doszło do pożaru budynku letniskowego.
Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Suchej Beskidzkiej oraz OSP Targoszów, OSP Kuków, OSP Krzeszów, OSP Kurów, OSP Lachowice, OSP Stryszawa, OSP Hucisko.
Budynek letniskowy usytuowany był 300m od drogi gminnej, ostatnie 300 m drogi można było pokonać tylko z założonymi łańcuchami na kołach samochodów. W momencie przybycia pierwszych zastępów na miejsce w budynek był cały objęty ogniem. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych i kamery termowizyjne weszli do budynku objętego ogniem celem ugaszenia pożaru. Podczas gaszenia od osób postronnych strażacy otrzymali informację, ze w środku może znajdować się właściciel. Strażacy przeszukali cały budynek – nikogo nie odnaleziono. Podczas trwania akcji skontaktowano się z właścicielem, który potwierdził, że wyjechał z budynku przed pożarem.
Działania trwały 3 godziny. W działaniach udział brało 10 zastępów 52 strażaków.
Podczas działań nikt nie został poszkodowany.
Apelujemy do naszych mieszkańców: "Nie igrajcie z losem, korzystajcie i dbajcie o przewody dymowe zgodnie z przepisami”.
Przypominamy, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
- raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
- raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).
Zachęcamy mieszkańców naszego powiatu do zakupu i uruchomienia we własnym domu czujki dymu oraz tlenku węgla. Taka czujka bardzo szybko wychwyci i zaalarmuje mieszkańców o zagrożeniu, czy to ze strony dymu czy też ze strony tlenku węgla. Czujkę dymu dodatkowo można zamontować na poddaszu, gdzie pożar jest zauważany dopiero w fazie rozwiniętej, a zauważony dużo wcześniej pozwala strażakom uratować znaczne więcej mienia, niż w przypadku pożaru rozwiniętego.