VIII Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo-Gaśnicze
14.09.2024
VIII Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo-Gaśnicze zorganizowane przez OSP Lachowice odbyły się w dniach 13-14 września 2024 roku na terenie gminy Stryszawa. Były to pełne emocji dni, podczas których 36 zastępów z województw małopolskiego i śląskiego mierzyło się z wyjątkowo skomplikowanymi i wymagającymi zadaniami. Zawody zdobyły opinię jednych z najbardziej wymagających w historii tego wydarzenia, głównie z powodu trudnych warunków pogodowych oraz rosnącego poziomu, który z roku na rok staje się coraz bardziej wymagający. W zawodach udział zwięło 36 zastępów z wojewódzdztwa małopolskiego i śląskiego.
W podsumowaniu zawodów i wręczeniu nagród wziął udział Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecni byli także małopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Przemysław Przęczek oraz dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Mariusz Siudziński.
Rywalizacja składała się z 9 zadań, z których 4 rozegrano w nocy, a 5 w ciągu dnia. Zadania były zróżnicowane i wymagały zaawansowanych umiejętności zarówno ratowniczych, jak i gaśniczych. Scenariusze przedstawiały się następująco:
Pożar schroniska w lesie.
Pożar wybuchł w górskim schronisku położonym na terenie zalesionym. Brak świadków zdarzenia. W okolicy schroniska widoczne było silne zadymienie. Jeden z turystów zostawił swojego psa w schronisku i udał się na zakupy. Wracając, z oddali zauważył intensywne zadymienie w rejonie schroniska. Natychmiast powiadomił numer alarmowy 112. Nie ma informacji, czy ktoś przebywał w schronisku w momencie pożaru.
Hipotermia
Zima, okres Świąt Bożego Narodzenia. Temperatura na zewnątrz wynosi -5°C. Rodzina zgłasza zaginięcie jednego z uczestników spotkania rodzinnego. PSP na prośbę Policji kieruje jednostki OSP na miejsce koncentracji sił i środków w celu rozpoczęcia poszukiwań zaginionej osoby. W trakcie dojazdu na miejsce, zastęp zostaje zatrzymany przez mężczyznę, który twierdzi, że może wskazywać na miejsce, gdzie przebywa osoba zaginiona.
Wypadek motocyklisty.
Rolnik, po zakończeniu pracy, pozostawił ciągnik rolniczy z podłączoną maszyną do przewracania siana na skraju lasu. Po zmroku motocyklista wraz z pasażerem wracał z pobliskiego toru crossowego. Jadąc bez świateł, kierujący nie zauważył zaparkowanego ciągnika i doszło do zderzenia. W wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby jadące motocyklem. Ciągnik, po uderzeniu, stoi niestabilnie i grozi stoczeniem się.
Uwięzione dziecko.
Podczas zabawy w chowanego jedno z dzieci schowało się w rurze przepustowej. Niestety, podczas próby wydostania się, jego ciało utknęło w metalowej kracie zabezpieczającej wlot do przepustu. Czołgając się wewnątrz rury, dziecko doznało urazu kończyny dolnej.
Wypadek komunikacyjny.
Z powodu nadmiernej prędkości kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem, który wypadł z drogi i kilkukrotnie dachował. W wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby.
RKO
W garażu jednostki OSP dzwoni telefon. Dzwoni dziecko, które informuje, że nie może połączyć się z numerem alarmowym 112 i zgłasza, że u mamy doszło do zatrzymania krążenia.
Poród
Kobieta w 9. miesiącu ciąży, odczuwając silny ból brzucha dzwoni po pomoc. Ze względu na brak dostępności ZRM na miejsce zdarzenia zostaje wysłany zastęp OSP.
Zadanie sprawnościowe
Zadanie sprawnościowe polegało na przeciągnięciu na czas karetki pogotowia.
Pożar podnośnika
Podczas prac przyłączeniowych energii elektrycznej do budynku, pracownik w koszu podnośnika zerwał linię energetyczną. W wyniku porażenia prądem poszkodowane zostały dwie osoby: pracownik znajdujący się na wysokości oraz operator podnośnika. Przejście prądu przez karoserię pojazdu spowodował zapalenie się jego elementów.
Zawody trwały 25 godzin, podczas których uczestnicy mieli do czynienia z ekstremalnym zmęczeniem, brakiem snu i wycieńczeniem. Ostateczna klasyfikacja pierwszych 10 miejsc prezentowała się następująco:
1. OSP Zabrzeg
2. OSP Kobiernice
3. OSP Kuków
4. OSP Kaniów
5. OSP Zawiercie – Żerkowice
6. OSP Kurów
7. OSP Skawica Sucha – Góra
8. OSP Sidzina
9. OSP Janowice
10. OSP Gilowice
11. OSP Bieńkówka
Wyróżnienia
Najlepszym ratownikiem KPP została dh Sylwia Podsadecka, natomiast tytuł najlepszego dowódcy przypadł dh Kamilowi Dudzie. Najtwardszą jednostką została jednostka OSP Sidzina. KP PSP Sucha Beskidzka serdecznie gratuluje wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowo wymagającym i intensywnym wydarzeniu.
Zdjęcia i tekst: mł. bryg. Łukasz Białończyk