VII Manewry w Ratownictwie Medycznym ”MASÓWKA 2021”
19.10.2021
W dniu 16 października br. odbyły się VII Manewry w Ratownictwie Medycznym ”MASÓWKA 2021”, które dedykowane były dla jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu świebodzińskiego, międzyrzeckiego oraz gorzowskiego. W ćwiczeniach uczestniczyło 60 ratowników z jednostek OSP: Lubrza, Brójce, Jemiołów, Dąbrówka Wlkp., Kręcko, Ołobok, Lipki Wielkie, Skąpe, Rogoziniec i WOPR Świebodzin.
Celem głównym organizowanego ćwiczenia było:
- - przybliżenie nowoczesnej formy szkolenia w zakresie ratownictwa medycznego przy użyciu systemów multimedialnych –„VR"
- - segregacja medyczna w wypadku masowym – system START,
- - poszerzenie wiedzy teoretycznej z zakresu KPP,
- - znajomość wyposażenia wchodzącego w skład zestawu Ratownictwa Medycznego PSP R1,
- - postępowanie z poszkodowanym po wypadku komunikacyjnym, urazy wielonarządowe,
- - postępowanie z poszkodowanym z drążącym urazem klatki piersiowej,
- - postępowanie z poszkodowanym bez funkcji życiowych, RKO,
- - postępowanie z dzieckiem w NZK
- - poprawność wypełnienia dokumentacji medycznej
- - zapoznanie się z warunkami prowadzenia akcji ratowniczej,
- - zapoznanie się z występującymi zagrożeniami na miejscu zdarzenia,
- - współdziałanie strażaków ratowników OSP oraz asekuracja w działaniach ratowniczych,
- - doskonalenie zasad użycia sprzętu będącego na wyposażeniu pojazdów gaśniczych,
- - ocena kwalifikacji dowódczych oraz poziomu wyszkolenia strażaków ratowników OSP,
- - ocena mobilności jednostek OSP i przygotowania ich do podjęcia działań ratowniczych,
- - ocena znajomości przez ratowników zasad bhp podczas prowadzenia działań ratowniczych.
- W celu przeprowadzenia VII Manewrów przygotowano 10 scenek:
„VR” w siedzibie OSP Lubrza
Zadaniem Zastępów było przeprowadzenie segregacji medycznej w wirtualnej rzeczywistości.
Po wypadku autobusu poszkodowanych było ok 40 osób z czego 10% w stanie ciężkim – priorytet CZERWONY, 20% w stanie średnim – priorytet ŻÓŁTY, 70% w stanie dobrym – priorytet ZIELONY,
2 osoby nie posiadały oznak życia – priorytet CZARNY.
„TRIAGE” w Sali wykładowej JRG
Zadaniem zastępu było przeprowadzenie segregacji medycznej wśród 20 poszkodowanych wg. schematu START i JUMP START. W sali wykładowej rozmieszczonych zostało 20 kartek z opisanymi parametrami życiowymi poszczególnych osób. Na tej podstawie ćwiczące zastępy nadawały odpowiednie priorytety ratownicze.
„TEST WIEDZY” w siedzibie OSP Rzeczyca.
Każdy z członków ćwiczącej drużyny otrzymał test wiedzy składający się z 15 pytań teoretycznych. Sporządzonych zostało 5 wersji testów. Ponadto podczas prowadzonego testu dokonano podgrywki, w której upozorowano pęknięcie żylaka zlokalizowanego w żyle prawej kończyny dolnej u kobiety w wieku ok 50 lat.
„TORBA MEDYCZNA” w siedzibie OSP Rusinów.
Założeniem scenki było pogłębienie znajomości zestawów Ratownictwa medycznego. Każda z ekip musiała wykazać się wiedzą na temat losowych 5 elementów zestawu. Prezentując jego parametry techniczne oraz sposób użycia, a także znajomość przepisów BHP w tym zakresie.
„WYPADEK” na placu wewnętrznym Komendy.
Kobieta prowadziła pojazd, w trakcie jazdy na drogę wybiegł pies kobieta zaczęła gwałtownie hamować, uderzyła w betonowy słup i wypadła z pojazdu. Auto przygniotło kobiecie udo, noga znajduje się pod kołem pojazdu. W aucie znajdowało się 8 miesięczne dziecko które pod wpływem zdarzenia zatrzymało się. Celem ratowników była stabilizacja pojazdu, podniesienie auta w celu uwolnienia kobiety i udzieleniu KPP oraz przywrócenie funkcji życiowych dziecku.
„KOMINEK” sala JRG.
Mężczyzna zadzwonił po pogotowie z informacją, że źle się czuję. Ma ból głowy, nudności, wymioty, osłabienie senność. Z powodu udziału zespołu PRM przy innym zdarzeniu do zdarzenia dysponowane są zastępy ochrony ppoż. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy przez okno widzą osobę nieprzytomną leżącą na kanapie obok odpalonego kominka.
„WODA” plaża jeziora Goszcze w Lubrzy.
Mężczyzna został wyciągnięty z wody przez świadków zdarzenia, którzy widzieli jak przy samym brzegu zaczął się topić.
„ROWER” parking przy figurze CHRYSTUSA KRÓLA
Z powodu braku karetki PRM została wezwana Straż Pożarna. Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy stwierdzają leżącego poszkodowanego obok roweru, który krzyczy że wywrócił się.
Po zbadaniu ABC oraz zrobieniu badania urazowego stwierdzają, że udo jest bardzo mocno spuchnięte oraz zrotowane na zewnątrz.
„WISIELEC” przy ul. Zachodniej w Świebodzinie.
Strażacy zostają zadysponowani do próby samobójczej. Po dojeździe widzą dziewczynę, która trzyma chłopaka za nogi. Chłopak wisi na belce w garażu, a wokół szyi ma zawieszoną linę.
Na widok strażaków kobieta puszcza chłopaka i zaczyna biec do strażaków krzycząc aby pomogli jej chłopakowi.
„COVID” ruiny przy dworcu PKP.
Strażacy zostali zadysponowani do zawalonego budynku. Po przeszukaniu znajdują osobę bezdomną, która jest przytomna, kaszle, ma problemy z oddechem, jest cała spocona po nałożeniu pulsoksymetru Spo2 pokazuje 80%.
Opracowanie: KP PSP Świebodzin
Zdjęcia: Świebodzin 112