W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SPOTKANIE FUNKCJONARIUSZY KP PSP TUREK Z PRZEDSTAWICIELAMI SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH MIASTA TUREK

19.09.2024

na zdjęciu funkcjonariusze wraz z przedstawicielami podczas spotkania

18 września 2024 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Turku odbyło się spotkanie funkcjonariuszy tutejszej komendy z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych z terenu Miasta Turek. Spotkanie dotyczyło omówienia obowiązujących przepisów przeciwpożarowych dotyczących bezpieczeństwa obiektów wielorodzinnych i mieszkalnych oraz zobrazowanie problemów, które mogą wystąpić w tego typu budynkach. Przypomniano, że zgodnie
z przepisami w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy) nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Materiałami takimi są np.:

  • gazy palne (takie jak np.: propan-butan, acetylen, gazy palne wykorzystywane jako czynnik
    w instalacjach klimatyzacji),
  • ciecze palne (takie jak np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić
    w temperaturze otoczenia), 
  • materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy),
  • inne materiały, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru.

 

Przypomniano również przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, które jednoznacznie wskazują, że zabronione jest przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach. Dodatkowo na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji, zabronione jest składowanie wszelkich materiałów palnych lub umieszczanie w ich obrębie przedmiotów w sposób zmniejszający ich wymaganą szerokość albo wysokość. Materiałów palnych nie można przechowywać również w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach.

Za przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, lub terenu albo inna osoba, która nimi włada. Co ważne, brak świadomości w kwestii obowiązujących wymagań nie zwalnia z odpowiedzialności za ich nieprzestrzeganie.

               

 

 

Opracowanie: sekc. Przemysław Tygielski

Zdjęcia: Nikola Knebel

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}