STOP POŻAROM TRAW - KOMUNIKAT
15.03.2023
W związku z nadejściem okresu wiosennego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku, jak co roku przypomina o zakazie wypalania traw i suchych pozostałości roślinnych po okresie zimowym. W świadomości wielu ludzi istnieje mit, że wypalanie traw i słomy użyźnia glebę i jest rodzajem nawożenia. Niestety takie pożary są bardzo szkodliwe. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Poprzez wypalanie niszczone jest środowisko naturalne człowieka oraz wzrasta zagrożenie pożarowe. Okazuje się, że w takich pożarach giną też ludzie oraz zwierzęta.
Nadmieniamy, że doświadczenia z lat ubiegłych oraz analiza statystyk pożarowych wskazują, że takie wypalanie bardzo często prowadzi do powstania i rozprzestrzeniania się pożaru na obszary leśne i obiekty gospodarcze, a także stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego. Duża ilość pożarów powstałych w wyniku wypalania pozostałości roślinnych angażuje siły i środki straży pożarnej – zarówno państwowej jak i ochotniczej powodując duże koszty i obniżenie zabezpieczenia operacyjnego terenu całego powiatu.
Najczęstszymi przyczynami powstawania tego typu pożarów są:
- umyślne podpalenia,
- wiosenne wypalanie suchej roślinności,
- nieostrożność i bezmyślność, np. wyrzucanie niedopałków papierosów.
Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.
Sprawcom pożarów traw zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi kara aresztu lub grzywny.
Wzorem lat ubiegłych apelujemy do mieszkańców powiatu o nie wypalanie suchych pozostałości roślinnych.