Warsztaty szkoleniowe dla przewodników psów gruzowiskowych
20.01.2022
20 stycznia 2022 roku w obiektach Pawilonu A i B, nieczynnej części szpitala w Wadowicach, odbyły się ćwiczenia pn. „Warsztaty szkoleniowe dla przewodników psów gruzowiskowych”. Organizatorem warsztatów była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przy współpracy z Komendą Powiatową PSP w Wadowicach. Organizację przedsięwzięcia wspierało: Starostwo Powiatowe w Wadowicach, udzielając obiekty do ćwiczeń, a po względem logistycznym Urząd Miejski w Wadowicach.
20 stycznia 2022 roku w obiektach Pawilonu A i B, nieczynnej części szpitala w Wadowicach, odbyły się ćwiczenia pn. „Warsztaty szkoleniowe dla przewodników psów gruzowiskowych”. Organizatorem warsztatów była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przy współpracy z Komendą Powiatową PSP w Wadowicach. Organizację przedsięwzięcia wspierało: Starostwo Powiatowe w Wadowicach udzielając obiekty do ćwiczeń, a po względem logistycznym Urząd Miejski w Wadowicach.
W warsztatach uczestniczyło: 7 zespołów ratowniczych (ratownik i pies) w klasie 1 specjalności gruzowiskowej oraz 5 zespołów – kandydatów na zespoły ratownicze w specjalności gruzowiskowej klasy 0. Zespoły ratownicze rekrutowały się z takich jednostek jak: 5 zespołów z SGPR Nowy Sącz, 1 zespół z OSP Wieprz, 1 zespół z OSP Kęty – w klasie 1 oraz: 1 z OSP Mników, 1 z OSP Goszcza, 1 z OSP Wieprz i 2 z OSP Kęty w klasie 0. Oprócz tego, w ćwiczeniach brały jeszcze udział: JRG Wadowice, OSP Klecza, OSP Chocznia i JRG nr 3 Kraków. Całość przedsięwzięcia wspierali pozoranci, którzy reprezentowali następujące jednostki: OSP Roczyny, OSP Bieruń, OSP Mucharz, OSP Wieprz, OSP Maków Podhalański, OSP Sucha Miasto.
Celem głównym było doskonalenie umiejętności poszukiwawczo-ratowniczych zespołów ratowniczych w warunkach najbardziej zbliżonych do gruzowiska zawalonego budynku. Realizowane natomiast zagadnienia szczegółowe to:
- Dotarcie do strefy zawalonego pomieszczenia.
- Bodźce przeszkadzające i pozoracja myląca dla psów.
- Trening poszukiwawczo-ratowniczy wykorzystujący czynnik biologiczny jakim jest pies ratowniczy w przestrzeni strefy gruzowiska.
- Współpraca, relacje i zaufanie – zespół ratowniczy – przewodnik i pies ratowniczy.
- Współdziałanie.
Transport zespołów, do miejsc przeszukania, odbywał się przy użyciu drabin mechanicznej z koszem, drabin przystawnych oraz technik linowych.
Opracowanie: bryg. Jerzy Leśniakiewicz, KP PSP w Wadowicach
Zdjęcia: Jacek Krawczyk, Fotografia Ratownicza