W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Charakterystyka Powiatu

POŁOŻENIE

 

Obszarem chronionym operacyjnie przez Komendę Powiatową PSP w Wałczu  jest powiat wałecki położony w południowo wschodniej części Województwa Zachodniopomorskiego. Graniczy z powiatami: złotowskim (woj. wielkopolskie), pilskim (woj. wielkopolskie), czarnkowsko - trzcianeckim (woj. wielkopolskie), strzelecko-drezdeńskim (woj. lubuskie), choszczeńskim (woj. zachodniopomorskie) i drawskim (woj. zachodniopomorskie).

 


 

LUDNOŚĆ I TURYSTYKA

 

Obszar  administracyjny powiatu tworzy 5 gmin, w tym gmina miejska Wałcz, gmina wiejska Wałcz oraz miasta i gminy: Człopa, Tuczno i Mirosławiec. Powierzchnia powiatu wynosi 1414,94 km², którą zamieszkuje 54 779 tyś mieszkańców.

Powiat Wałecki z licznymi lasami, jeziorami oraz ładnymi krajobrazami dzięki zrównoważonemu rozwojowi cywilizacyjnemu zachował swój naturalny charakter.  Na jego obszarze znajdują się liczne i piękne przyrodniczo rezerwaty przyrody, a w szczególności "Bytyń Wielki" w gminach Mirosławiec, Tuczno i Wałcz, w którym występuje 247 gatunków roślin, a w tym 17 gatunków drzew. Świat zwierząt bogaty jest w dziki, sarny, jelenie, lisy, borsuki, kuny leśne, łasice, wydry, bobry, żubry, orliki krzykliwe, kormorany i wiele innych. Kwalifikowane szlaki piesze, rowerowe, wodne oraz baza noclegowa, sportowa i rekreacyjna zachęcają do uprawiania turystyki. Liczne rzeki, 147 jezior o powierzchni powyżej 1ha oraz działania władz samorządowych sprzyjają tworzeniu się nowych ośrodków wypoczynkowych, które w połączeniu z przyrodą stają się gwarantem dobrego wypoczynku. Okolice Wałcza, to także wymarzona kraina dla amatorów grzybobrania, wędkarzy oraz innych form czynnego spędzania wolnego czasu.

 


 

PRZEMYSŁ

 

Największym ośrodkiem przemysłu różnych branż jest gmina miejska Wałcz. W pozostałych gminach zakłady branży metalowej, drzewnej, spożywczej, przetwórstwa rolnego oraz produkcji rolnej i zwierzęcej położone są głównie w miastach siedzibach tych gmin.

Zagrożenie pożarowe oraz chemiczno – ekologiczne w obszarze zakładów i terenie do niego przyległym wynika z rodzaju działalności, stosowanych materiałów oraz technologii ich przetwarzania, magazynowania i transportu.

 


 

ROLNICTWO

Użytki rolne zajmują powierzchnię 51644,00ha, co stanowi 36,50 % powierzchni powiatu. Głównym kierunkiem działalności w sferze rolnictwa jest produkcja roślinna nastawiona głównie na uprawę zbóż. Ugory i nieużytki w dużej części graniczą z obszarami leśnymi, co wpływa na zwiększenie potencjalnego zagrożenia pożarowego.

 


 

LEŚNICTWO

 

Na terenie powiatu gospodarkę leśną prowadzi 5 Nadleśnictw podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Piła – Kalina oraz Drawieński Park  Narodowy. W zarządzie nadleśnictw znajduje się 87294,91ha gruntów, co stanowi 61,7% powierzchni powiatu, a powierzchnia zadrzewiona zajmuje 54,4%. Pod względem lesistości powiat zajmuje 6 miejsce w Polsce po powiatach bieszczadzkim, leskim, bolesławieckim, skarżyskim i sulęcińskim.

 


 

ŚIEĆ DRÓG

 

Przez teren powiatu przebiegają dwie drogi krajowe K-10 i K-22, drogi wojewódzkie nr 163, 177, 178 i 179 oraz drogi powiatowe. Wymienione szlaki drogowe umożliwiają komunikację z większością jednostek osadniczych.

Duże zagrożenie stanowią przewozy materiałów niebezpiecznych, odbywające się transportem kołowym, drogami krajowymi K-10  i  K-22 przebiegającymi przez centra miast Wałcz, Mirosławiec i Człopa. Awarie i wypadki drogowe o dużym prawdopodobieństwie zdarzenia mogą prowadzić do katastrof chemicznych oddziałujących negatywnie na duże skupiska ludzi i środowisko.

Elementem infrastruktury drogowej, który w znacznym stopniu rozwiąże niekorzystny dla bezpieczeństwa układ komunikacyjny jest planowana budowa obwodnicy miasta Wałcza

 


 

INFORMACJE DODATKOWE

 

Dodatkowe informacje na temat powiatu wałeckiego można znaleźć na stronie internetowej powiatu wałeckiego: http://www.powiatwalecki.com.pl/

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}