W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia "Las 2023"

20.09.2023

Ćwiczenia "Las 2023"

W dniu 19 września na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Las 2023”.

Celem ćwiczeń było:

- sprawdzenie zasad alarmowania, dysponowania, koncentracji oraz funkcjonowania sil i środków jednostek OSP z terenu powiatu

- organizacja działań ratowniczych na terenie leśnym

- doskonalenie dowodzenia na szczeblu poziomu taktycznego siłami i środkami OSP podczas dużych akcji ratowniczo-gaśniczych

- sprawdzenie skuteczności współdziałania sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej z przedstawicielami KPN podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej

- sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników oraz gotowości operacyjno-technicznej sił i środków OSP z terenu powiatu

- doskonalenie umiejętności ratowników w posługiwaniu się sprzętem ratowniczym

- doskonalenie sposobów dostarczania wody do miejsca pożaru w trudnych warunkach terenowych

- sprawdzenie i doskonalenie organizacji łączności

Do ćwiczeń zaangażowane zostały wybrane siły i środki z terenu powiatu. Na miejsce ćwiczeń wybrana została miejscowość Granica w gminie Kampinos, ze względu na swoją unikalną wartość.

Znajduje się tam między innymi Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny KPN im. prof. Jadwigi i Romana Kobendzów oraz Park Etnograficzny. Będąc w nim, można cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak prezentowało się dawne budownictwo puszczańskie, a nawet odwiedzić prawdziwą Chatę Kampinoską. Jest ona przykładem tego, jak wyglądały i w co były wyposażone domy lata temu.

Ze względu na wartości przyrodnicze oraz znaczenie społeczne w 2000 roku Kampinoski Park Narodowy wraz ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery pod nazwą „Puszcza Kampinoska”.

Las Kampinoskiego Parku Narodowego zalicza się do I kategorii zagrożenia pożarowego. Miejscem stwarzającym istotne zagrożenie pożarowe dla lasu jest Poligon 2 Mazowieckiego Pułku Saperów JW. 2189 znajdujący się Cybulicach Małych gm. Czosnów, na którym znajduje się strzelnica oraz miejsce detonacji niewybuchów. Ponadto z uwagi na fakt, iż park otwarty jest dla turystów (znajduje się tam wiele tras pieszo-rowerowych, polanek rekreacyjnych) zagrożeniem są też sami turyści. Park położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie miasta stołecznego Warszawy co jest ewenementem w skali światowej aby tego rodzaju obiekty bezpośrednio sąsiadowały z tak dużymi miastami.

W ćwiczeniach brało udział w sumie 31 zastępów OSP i JRG. Przy pomocy tych sił zostały zbudowane dwie magistrale wodne zasilające front pożaru oraz działania w obronie budynków muzealnych. Zaopatrzenie wodne było również prowadzone metodą dowożenia. W kulminacyjnym momencie działań podawanych w sumie było 12 prądów wody z prądownic oraz z dwóch działek wodnych. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wszystkich zastępów został osiągnięty założony cel.

Dzięki tym ćwiczeniom siły i środki z terenu powiatu pierwszy raz na taką skalę miały możliwość nawiązania współpracy i w przypadku powstania faktycznego zagrożenia szybciej i skuteczniej zostaną podjęte działania gaśnicze.

 

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}