OSP w Błoniu
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Błoniu
Dzieje błońskiej OSP są nieco dłuższe niż historia samego budynku. Oddział straży założono tu już w 1906 roku. Komitet budowy remizy zawiązano jednak dopiero w 1912 roku. W celu zebrania funduszy na wzniesienie obiektu, który miał służyć całej lokalnej społeczności, organizowano bale, koncerty i loterie fantowe. Wreszcie w lipcu 1913 roku został położony kamień węgielny, a już niespełna rok później oddano do użytku budynek remizy zaprojektowany przez miejscowego architekta nazwiskiem Kuder.
Zarówno podczas I, jak i II wojny światowej siedziba OSP była zajmowana przez wojska okupacyjne, natomiast w okresie wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921) oraz kampanii wrześniowej 1939 roku użytkowano gmach jako szpital polowy dla żołnierzy polskich. Ze względu na rozmiary remizy od ponad stu lat służy ona mieszkańcom Błonia także m.in. jako miejsce zebrań, koncertów i wystaw. Funkcjonowały w niej również niegdyś szkoła powszechna oraz kino Venus. W dwudziestoleciu międzywojennym (1937) remiza stanowiła tło na planie filmu „Książątko”.
OSP w Błoniu w swoich szeregach posiada orkiestrę dętą, która jest naszą chlubą i zarazem oczkiem w głowie. Istnieje od pierwszego dnia jednostki. Młodzieżową Drużynę Pożarniczą dziewczęcą oraz chłopięcą. Obecnie jest 90 druhów, w tym 34 jest odpowiednio przeszkolonych i gotowych do udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych.