W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSP w Dziekanowie Polskim

Budynek OSP w Dziekanowie Polskim

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziekanowie Polskim

Lata 1919 – 1999

Nasza historia sięga 1919 roku, kiedy to Stanisław Kozłowski, mieszkaniec Dziekanowa Nowego, po demobilizacji powrócił do Dziekanowa i utworzył drużynę Ochotniczej Straży  Pożarnej w Dziekanowie. Stanisław Kozłowski był rybakiem i rolnikiem, urodzonym w 1894 r i zamieszkałym w Dziekanowie Nowym. Uczestniczył w I wojnie światowej jako żołnierz Legionów Polskich. W 1920 roku walczył w wojnie z bolszewicką Rosją, brał udział w Bitwie Warszawskiej. Za zasługi wojenne otrzymał m.in. Krzyż Niepodległości oraz Medal „Polska Swemu Obrońcy”. Za swoją działalność został dwukrotnie odznaczony Brązowym Medalem Zasługi przez Związek Straży Pożarnej R.P. W 1926 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezesa Rady Ministrów RP za uratowanie tonących podczas powodzi spowodowanej wylewem Wisły. 

Stanisław Kozłowski został pierwszym naczelnikiem naszej OSP. Straż była finansowana również przez mieszkańców, jej organizacja i doposażenie zajęło kilka miesięcy. W 1922 roku rozpoczęto budowę strażnicy we wsi. Początki budowy nie były łatwe. Brakowało sprzętu oraz ludzi. Jednym ze sposobów finansowania działalności Ochotniczej Straży Ogniowej w Dziekanowie Polskim w okresie międzywojennym były kwoty pieniężne przeznaczane przez mieszkańców wsi uzyskane przez wydzierżawianie pastwisk na cele łowieckie.

Funkcję Naczelnika OSP w Dziekanowie Polskim Stanisław Kozłowski pełnił do 1976 roku. tj. przez 57 lat. W 1976 roku Naczelnikiem OSP w Dziekanowie Polskim został Henryk Zajączkowski.

W okresie powojennym jednostka posiadała różny sprzęt, taki jak pojazd marki Dodge bądź pojazd marki Żuk. Niestety historia z tego okresu nie została nigdy dobrze opracowana, stąd też w niej braki.

Czasy współczesne

W 1999 roku nasza jednostka została włączona do nowo powstałego rejonu operacyjnego Komendy Powiatowej PSP w Błoniu. W 2002 roku włączony do podziału został średni samochód ratowniczo -gaśniczy Star 200 pozyskany z sąsiedniej jednostki OSP Łomianki co znacząco poprawiło gotowość bojową jednostki. W 2008 roku włączony do podziału został samochód gaśniczy Star 244 również odziedziczony z Łomianek. W 2010 roku po powodzi jaka nawiedziła Polskę, z rzutki zorganizowanej wśród druhów zakupiona została łódź Norton wraz z silnikiem spalinowym Yamaha. W 2012 roku udało się pozyskać, wspólnie z OSP Łomianki samochód operacyjny Nissan Primera (2 sztuki, po 1 dla każdej jednostki).

W latach 2012-2023 prowadzone były prace remontowe budynku strażnicy. W 2012 roku przebudowano budynek, tak, aby wygospodarować miejsce na trzeci garaż. W kolejnych latach kontynuowano remonty – kompleksowo wyremontowano wszystkie boksy garażowe, wymieniono bramy, drzwi, a także cały dach. Prawie wszystkie prace były prowadzone w czynie społecznym przez druhów OSP. Pomieszczenie socjalne wraz z kuchnią przeszło generalny remont. Z racji na coraz większą liczbę posiadanego sprzętu niezbędne okazało się dostawienie garaży blaszanych.

2013 rok był dla nas przełomowy, gdyż wtedy to jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, otrzymaliśmy też pierwszy w historii zestaw narzędzi hydraulicznych firmy ResQtec.

W 2014 roku otrzymaliśmy pierwszy w historii jednostki fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy Iveco Eurocargo ML150E28 WS, zastąpił on Stara 200, który został zezłomowany.

W 2016 roku włączony do podziału został pozyskany z OSP Łomianki ciężki samochód gaśniczy Tatra 815TP, a samochód operacyjny Nissan Primera został zastąpiony przez Volkswagena Passata, który został pozyskany z Kancelarii Prezydenta. Z funduszy sołeckich zakupiony został Quad CF MOTO 500.

W 2017 roku dzięki naszym staraniom i pomocy Komendy Powiatowej PSP w Błoniu udało się pozyskać z Urzędu Komunikacji Elektronicznej terenowy samochód Mercedes-Benz GD290, potocznie nazywany Gklasą. Auto służy nam jako samochód ratowniczo-rozpoznawczy.

W 2018 roku dochodzi do poważnej awarii Stara 244, z tego też powodu dzięki Urzędowi Gminy Łomianki został nam przekazany lekki samochód ratowniczo – gaśniczy Mitsubishi Canter, służący wcześniej w sąsiedniej jednostce OSP Łomianki. Samochód Tatra 815TP został sprzedany, a samochód Star 244 zezłomowany.

W 2019 roku zakupiony został fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Renault Range D.

Na początku 2023 roku zostaliśmy doposażeni w łódź płaskodenną.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}