OSP w Laskach
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskach
1958 - W listopadzie na ternie zakładu dla niewidomych wybucha pożar garażu. Płonie samochód, kuźnia oraz budynek mieszkalny. Pomimo dużego zaangażowania i ofiarności pracowników zakładu, pożaru nie ugaszono. Z inicjatywy komendanta powiatowego straży pożarnej w Pruszkowie por. pożarnictwa Witolda Rutkiewicza powstaje Ochotnicza Straż Pożarna. Zebranie powołuje Zarząd w składzie: Prezes Wilhelm Czondala, Naczelnik Stanisław Święcicki, Członek zarządu Stanisław Kołowiecki, Sekretarz Antoni Łobacz, Skarbnik Kazimierz Adamski
1959 – Strażacy budują na ternie zakładu drewnianą szopę z przeznaczaniem na prowizoryczną strażnicę. Komenda powiatowa i wojewódzka straży pożarnej przydziela motopompę M-200 do remontu.
1960 – Po rezygnacji Wilhelma Czondala nowym prezesem zostaje Michał Żółtowski
1962 – Do OSP w Laskach wstępuje: ppor. Edward Gierski, obejmując funkcję zastępcy naczelnika.
1963 – Pozyskano samochód ciężarowy marki Chevrolet
1964 – Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego wybucha pożar, który obejmuje 42 hektary lasu. Druhowie OSP w Laskach otrzymują z rąk Marszałka Polski Mariana Spychalskiego medale za zasługi dla obronności kraju.
1968 – Zarząd OSP w Laskach otrzymuje decyzją Komendy Straży Powiatowej w Pruszkowie pozwolenie na budowę strażnicy w nowej lokalizacji.
1971 – Następują zmiany w Zarządzie OSP Laski. Nowym naczelnikiem zostaje Jan Szkolik. Następują też zmiany w sprzęcie, wysłużonego Chevroleta zastępuje samochód marki Strudenbaker
1975 – Prezesem Zarządu OSP w Laskach zostaje wybrany Stanisław Mitraszewski , W tym roku również straż otrzymuje samochód gaśniczy na podwoziu terenowym Star 660. Samochód w imieniu Stołecznego Komendanta Straży Pożarnej przekazuje m.in. Ppłk poż. Edward Gierski
1976 – Nagła śmierć naczelnika Jana Szkolika spowodowała kolejne zmiany w Zarządzie. Nowym naczelnikiem zostaje Andrzej Adamski.
1978 – Załoga OSP w Laskach niezadowolona z działalności Stanisława Mitraszewskiego odwołuje go z funkcji Prezesa i ponowie powierza ją Michałowi Żółtowskiemu. Druh Andrzej Adamski skałda dymisje z funkcji naczelnika. Na jego stanowisko zostaje wybrany Piotr Nowak
1979 – OSP w Laskach otrzymuje lekki samochód marki Żuk
1980 – Ten rok przynosi dwie poważne akcje. Pierwszą z nich jest pożar w bazie paliw płynnych CPN w Mościskach, natomiast drugi to pożar poddasza internatu dla dziewcząt w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach.
1983 – OSP w Laskach w związku z 25-leciem jej założenia, w dowód ofiarnej służby otrzymuje sztandar. Wręczenie sztandaru następuje na uroczystej zbiórce z udziałem władz rejonowych i gminnych.
1984 – Ze względu na zły stan zdrowia z funkcji Prezesa rezygnuje druh Michał Zółtowski. Prezesem Zarządu zostaje sołtys wsi Laski druh Zbigniew Styczeń, który swoją prezesowską powinność pełni do 1997 roku
1986 – Jednostka OSP w Laskach w ramach poprawy programu przeciwpożarowego obszarów leśnych Kampinoskiego Parku Narodowego otrzymuje nowoczesnego Stara 266 z napędem terenowym.
1990 – Druh Piotr Nowak rezygnuje z działalności społecznej w OSP Laski, naczelnikiem zostaje druh Włodzimierz Domański
1991 – Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Warszawie przekazuje ciężki samochód gaśniczy marki Jelcz
1993 – Na walnym zebraniu naczelnikiem zostaje druh Andrzej Adamski
1995 – Na mocy porozumienia Wójta Gminy i Komendanta Rejonowego Państwowej Straży Pożarnej jednostka OSP Laski zostaje włączona przez Komendanta Głównego PSP z dniem 14 kwietnia do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego .
1997 – Na wlanym zebraniu członków OSP Laski druh Andrzej Adamski zostaje wybrany nowym Prezesem OSP, a Naczelnikiem Piotr Kurkiewicz.
1998 – Druh Zbigniew Styczeń zostaje wybrany honorowym prezesem OSP Laski, w tym samym roku tragiczną śmiercią ginie druh Zbigniew Piliński.
1999 – OSP w Laskach kupuje ze środków własnych i gminnych samochód ratowniczy marki Lublin II.0
2000 – Nowym Naczelnikiem jednostki wybrano druha Piotr Gzyrę.
2001 – Groźny pożar w skałdzie paliw płynnych w Mościskach, w którego ugaszeniu biorą udział 2 zastępy OSP Laski: 4 druhów zostaje wyróżnionych odznaczeniami państwowymi i pożarniczymi. Strażak Krzysztof Piliński w dowód uznania władz pożarniczych otrzymuje godność Strażaka Roku w woj. Mazowieckim.
2005 – Naczelnikiem zostaje Włodzimierz Domański.
2006 – Zmarł prezes honorowy OSP Laski druch Zbigniew Styczeń.
2008 – OSP w Laskach pozyskuje samochód ciężki marki Scania, która zastępuje wysłużonego Jelcza oraz pozyskuje podnośnik koszowy na podwoziu Mercedesa.
2009 –Zmarł wieloletni Prezes OSP Laski Michał Żółtowski. Jednostka pozyskuje nieodpłatnie z Gminy Borken samochód marki Mercedes 1113.
2010 – Członkowie OSP w Laskach biorą udział w usuwaniu skutków powodzi na terenie gminy Janowiec za co otrzymują podziękowania od Wójta tej gminy.
2013 – Odbyło się walane zebranie nadzwyczajne w wyniku, którego został odwalony cały dotychczasowy zarząd. Prezesem nowego Zarządu został Włodzimierz Domański , a naczelnikiem Tomasz Sznajder.
2015 – OSP w Laskach pozyskuje w całości ze środków własnych nowy podnośnik koszowy na podwoziu Mercedesa zastępując poprzedni. Naczelnik Tomasz Sznajder złożył rezygnacje z pełnionej funkcji, a na jego miejsce wybrano druha Tomasza Domańskiego.
2016 – OSP Laski pozyskuje samochód marki Ford Transit w miejsce Lublina II.
2017 – Pozyskanie Quad’a marki Yamaha.
2019 – Dzięki staraniom władz gminy Izabelin i dyrekcji KPN OSP Laski pozyskuje samochód marki Mercedes Benz Unimog.
Koniec roku przynosi smutne wydarzenie – z wielkim żalem pożegnaliśmy starszego brygadiera w stanie spoczynku, naszego komendanta gminnego i członka OSP Laski Edwarda Gierskiego.
2021 – Następuje zmiana Zarządu, Prezesem zostaje druh Piotr Sternicki , Naczelnikiem druh Łukasz Ludwiczak
Z inicjatywy druha Włodzimierza Domańskiego rozpoczęto projekt pozyskania nowego podnośnika koszowego dla OSP Laski.