W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSP w Lesznie

Budynek OSP Leszno

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie

Rozpoczęcie działalności Straży

Do 2013 roku uważano, że Ochotnicza Straż Pożarna w Lesznie powstała 1919 roku. Jednakże w 2013, w  Archiwum Państwowym m. st. Warszawy odnalezione zostały dokumenty Warszawskiego Gubernianego Urzędu do spraw stowarzyszeń z lat 1906-1917. W odnalezionym rejestrze Towarzystw Ogniowych Warszawskiej Guberni spisanego w grudniu 1912 roku, jest informacja, że Ochotnicze Towarzystwo Ogniowe w Lesznie zostało wpisana do rejestru w 1912, natomiast rubryka z rokiem powstania pozostała nie uzupełniona. Na tej podstawie zmieniono zapisy o powstaniu straży w roku 1912 a nie jak dotychczas uważano w 1919. Nie ulega jednak wątpliwości, że po odzyskaniu niepodległości, na nowo zorganizował ją pierwszy prezes w niepodległej Polsce - ksiądz Czesław Skomorowski. Reaktywowana straż rozpoczęła działalność z bardzo skromnym sprzętem. W latach 1925-1930 dzięki ofiarnej pracy Zarządu, drużyny czynnej i miejscowego społeczeństwa, OSP w Lesznie została wyposażona w dwa samochody, motopompę, 300 m. węży i inny drobny sprzęt pożarniczy. W okresie tym powstał również zespół orkiestry dętej liczący dwudziestu ośmiu członków oraz żeńska drużyna „Samarytanek”. Pierwsza drewniana remiza znajdowała się na terenie należącym do parafii, obecny adres Błońska 1A.

W 1938 roku rozpoczęła się budowa nowocześniej remizy na placu należącym do ówczesnej Gminy Radzików do której administracyjnie podlegała wieś Leszno, niestety nie zachowały się dokumenty czy działka ta została przekazana, użyczona czy też sprzedana straży. Budowę powierzono majstrowi budowlanemu Karolowi Grundmanowi. Niestety wybuch wojny w 1939 roku przeszkodził w doprowadzeniu budowy do końca, przerywając ją na poziomie połowy piętra budynku.

Okres wojenny i powojenny

W dniu 17 września 1939 roku, w czasie bestialskiego niszczenia osady Leszno przez armię hitlerowską, cały dobytek wraz ze sztandarem spłonął. Podczas krwawej okupacji OSP Leszno była z urzędu podporządkowana władzy okupacyjnej i na jej rozkaz miała brać udział w gaszeniu pożarów.

W latach 1919 – 1946 Ochotnicza Straż Pożarna w Lesznie wzięła udział w sześciuset akcjach gaśniczych w promieniu piętnastu kilometrów od Leszna.

W roku 1945 po wyzwoleniu naszych terenów spod okupacji hitlerowskiej OSP Leszno rozpoczęła pracę od zera. Wyjątkiem był samochód pożarniczy marki Ford, który na czas wojny przydzielony było do OSP Grodzisk Mazowiecki.

Po wojnie straż pod przewodnictwem Prezesa Felicjana Płaskiego i Naczelnika Wincentego Rutkowskiego rozpoczęła intensywne działania mające na celu przywrócenie zdolności bojowej jednostki. Ocalały samochód nie miał wyposażenia więc pozyskanie sprzętu bojowego niezbędnego do prowadzenia akcji przeciwpożarowych. Z tego względu pozyskanie środków na zakup wyposażenia stało się priorytetem zarówno Zarządu jak i drużyny czynnej.

Użytkowany przez straż tymczasowy garaż żelazny mógł pomieścić dwa wozy bojowe. Już w roku 1947 udało się zakupić z demobilu samochód marki ‘Dodge’. Po jego otrzymaniu Komenda Powiatowa w Pruszkowie przydzieliła OSP Leszno motopompę marki ‘Polonia’. Z tak skompletowanym wyposażeniem jednostka osiągnęła pełną zdolność bojową i mogła prowadzić prawidłowo swoje działania statutowe.

Jednak Zarząd straży nie szczędził dalszych wysiłków, aby dalej rozwijać jej działalność. Na zebraniu obywatelskim mieszkańców Leszna został powołany komitet budowy remizy. W celu zdobycia środków finansowych organizowano wszelkiego rodzaju imprezy i zabawy na otwartym powietrzy, a także loterie. Zwrócono się również o wsparcie finansowe do PZU i Komendy Rejonowej Straży Pożarnej.

Po zgromadzeniu niezbędnych materiałów budowalnych i środków finansowych przystąpiono do dokończenia budowy remizy rozpoczętej w 1938 roku. Budowa zajęła kilka lat. Remiza została całkowicie wykończona i oddana do użytku w roku 1959. W tym samy roku odbył się pierwszy bal sylwestrowy w Sali widowiskowej.  

 

Lata 1960 – 2000

W roku 1960 na wyposażenie jednostki został zakupiony z Cukrowni Michałów samochód marki „GM Jems”. Został on przerobiony na beczkowóz.

W roku 1966 straż zakupiła z własnych środków samochód marki „Star 25”. Stołeczna Komenda Straży Pożarnej oraz Rejonowa Komenda w Grodzisku Mazowieckim doceniając wysiłki Lesznowskich strażaków włożone w szkolenie, oraz ich pełne zaangażowanie w gaszenie pożarów, wyposażyła jednostkę w nowoczesny sprzęt motorowy.

Kolejne lata to dalsza intensywna działalność strażaków z Leszna i praca na rzecz rozwoju jednostki. Zaowocowały one wprowadzeniem kolejnych wozów bojowych:

W roku 1975 pozyskano samochód „Star 660”, w roku 1976 pozyskano samochód „Skoda”, w roku 1979 pozyskano samochód „Tatra”. W związku z pojawieniem się nowych samochodów „Star 25” został przekazany do sąsiedniej OSP Gawartowa Wola na terenie Gminy Leszno.

Wozy nietypowe z polecenia Komendy Stołecznej w Warszawie tzn "Dodge" i "GM Jems" zostały wycofane z eksploatacji.

W okresie powojennym i latach późniejszych OSP Leszno brała udział w różnych zawodach sportowo – pożarniczych i obozach szkoleniowych. Świadczą o tym najlepiej puchary i dyplomy zdobyte przez drużyny biorące udział w tych imprezach.

W roku 1973 Komenda Milicji Obywatelskiej w Warszawie zwróciła się do Zarządu o udostępnienie pomieszczeń na parterze remizy na siedzibę posterunku. Zarząd straży wyraził zgodę i po sporządzeniu umowy udostępnił 2 pomieszczenia z łazienką. Natomiast piętro budynku było okresowo wynajmowane na potrzeby szkoły podstawowej jak też Gminnego Ośrodka Propagandy i Kultury.

Czasy współczesne

Obecnie remiza OSP Leszno znajduje się przy ulicy Szkolnej 10. Straż dysponuje trzema samochodami specjalnymi GBA 1,8/25 Mercedes 1124F, GCBA 5,2/32 Kamaz 43118 i SLKw Tarpan Honker oraz przewoźnym agregatem 14 kW na przyczepie.

Jednak początek XXI wieku to kolejne duże inwestycje w unowocześnienie wyposażenia i dostosowanie do nowej specyfiki działania straży.

W 2009 roku do OSP Leszno został zakupiony samochód GBA 1,8/25 Mercedes 1124F. W tym samym roku pozyskano nieodpłatnie od Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 w Warszawie samochód GCBA 8,5/32 Tatra 815.

W 2018 roku, samochody Star 266 i Tatra 815 zostały sprzedane. W ich miejsce w dniu 31.12.2018 wprowadzony do podziału został fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo gaśniczy na podwoziu Kamaz 43118.

W celu poprawy zabezpieczenia sprzętu, jak też komfortu strażaków korzystających z remizy sukcesywnie prowadzone są prace remontowe budynku takie jak: wymiana bram garażowych, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodnej i elektrycznej, w znacznej części realizowanej samodzielnie przez członków OSP. Nie udałoby się tego zrobić bez wsparcia Gminy Leszno, mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lesznie jest włączona do Krajowego Systemu Gaśniczego od 1995 roku. Jednostka posiada system selektywnego alarmowania (syrena, smsy, jednoczesne połączenie telefoniczne) - uruchamiane przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego. Operacyjnie OSP Leszno podlega pod Komendę Powiatową PSP dla powiatu warszawskiego zachodniego z siedzibą w Błoniu. Obecnie straż liczy 42 członków czynnych, z czego 21 osóby są włączone w struktury Jednostki Operacyjno-Technicznej.

W straży działa też Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza składająca się z 8 chłopców w wieku 10-14 lat.

{"register":{"columns":[]}}