W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSP w Starych Babicach

Budynek OSP Stare Babice

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Babicach

 

Babicką Straż powołano do życia w 1916 roku. Według zapisów w księdze parafialnej straż została powołana przez ks. Bernarda Jarzębskiego, przy udziale mieszkańców Babic i okolic. Jednostki straży, tworzone w okresie zaborów, pełniły niezwykle ważne funkcje społeczne, narodowe, będąc jednocześnie kolebką odradzających się struktur państwa polskiego. Strażacy w większości byli członkami Polskiej Organizacji Wojskowej (Peowiacy).

Nadrzędnym celem działalności Straży było zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona życia i mienia mieszkańców. W tamtym czasie wszystkie domy były budowane z drewna, kryte strzechą. Jedynym wówczas w Babicach budynkiem murowanym był kościół. Stosowanie, na co dzień otwartego ognia w piecach, lampach naftowych stwarzało ogromne zagrożenie pożarowe.

Początkowo strażacy dysponowali ręcznymi sikawkami, zaprzęganymi w wozy konne, które użyczane były przez okolicznych gospodarzy. Jednakże jeszcze przed II wojną światową udało się zakupić pierwszy samochód marki Rugby.

W czasie działań wojennych zginęło wielu strażaków, a remiza spłonęła. Pierwsza powojenna strażnica powstała w okolicach kościoła. Budowę kolejnej remizy rozpoczęto 16 sierpnia 1960 roku po południowej stronie rynku. Była to pierwsza murowana remiza, którą wybudowano dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców. Wyposażenie jednostki w nowoczesne samochody i sprzęt sprawiło, że dotychczasowa strażnica przestała wystarczająco spełniać swoją rolę.

W 2017 roku, po sprzedaży dotychczasowej działki, przy ul. Rynek 14, po 2 latach budowy przeprowadziliśmy się do nowoczesnej remizy przy ul. Wieruchowskiej 5. Od 1995 roku OSP Babice jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}