W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSP w Świecicach

widok z góry placu i budynku OSP w Święcicach

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcicach

 

Był rok 1927 prezydentem państwa Polskiego jest Ignacy Mościcki, starostą powiatu Błońskiego- Gajzler, komendantem Powiatowej Straży Pożarnej- Paresada, wójtem gminy Radzików- Kosiński, a sołtysem wsi  Święcice- Witkowski, wtedy to właśnie kilku energicznych gospodarzy z własnej inicjatywy postanawia założyć w swojej wsi oddział Ochotniczej Straży Pożarnej i tak z inicjatywy takich obywateli jak Kulisiewicz Jan, Kwietniak Ludwik oraz Frączkowiak Władysław w czerwcu 1927 roku odbywa się pierwsze zebrania OSP w Święcickiej szkole powszechnej.

W szeregi straży z wielkim entuzjazmem zaczęła wstępować młodzież gotowa poświęcić swe zdrowie, a nawet życie w walce z żywiołem. Założenie oddziału OSP było dużym osiągnięciem wsi bo choć początkowo sprzęt którym dysponowała straż był mniej niż skromny jednak zorganizowana walka z pożarem stwarzała większe szanse ratunku.

Swój ogniowy chrzest przechodzi straż pożarna we wsi Ołtarzew podczas pożaru u obywatela Jaworskiego i Kossakowskiego, w akcji ratunkowej brali udział wszyscy strażacy, wozy konne oddawali do ich dyspozycji gospodarze, sprzęt jaki zebrano to łopaty, wiadra i sposobem gospodarczym wykonane bosaki, mimo to pierwsze akcje udowadniają, że nie są już bezbronni w walce z żywiołem. Początkowo sprzęt rozlokowany był u gospodarzy  Płazowskiego i Majewskiego w roku 1929 na terenie należącym do obywatela Majewskiego wybudowano pierwszą remizę, w tym też okresie następuje poprawa jakości sprzętu i tak w roku 1928 oddział dysponuje ręczną pompą wodną.

Rok 1932 przynosi zmiany, remiza wędruje w nowe miejsce, postawiono ją na terenie wydziału drogowego. Remiza ta płonie w roku 1939 podczas napaści hitlerowców na Polskę, sprzęt zostaje uratowany przez strażaków. Odbudowanie remizy następuje w 1941 roku, międzyczasie największą groźbę pożaru stwarzały kryte strzechą gospodarstwa, dlatego też pożary wybuchały bardzo często. Święcicka straż pożarna brała udział w wielu zawodach rejonowych, powiatowych oraz wojewódzkich na których zajmowała zawsze jedno z najlepszych miejsc. Obserwatorzy zgodnie stwierdzili dobre wyszkolenie bojowe, dyscyplinę, solidarność i koleżeństwo oddziału, w dużym stopniu była to zasługa zarządu, a przede wszystkim ówczesnego naczelnika który był jednym z najaktywniejszych członków założycieli straży pożarnej.

Strażacy mieli jednak większe ambicje, zaczęli zajmować się życiem kultury kulturalnym wsi to z ich inicjatywy powstał teatrzyk amatorski nie mówiąc o różnego rodzaju pogadankach zabawach ludowych.

Rok 1946 przynosi dalszą modernizację sprzętu, oddział otrzymuje pierwszą pompę motorową, a w 1953 drugą, która skutecznie służy przez wiele kolejnych lat.

Niestety remiza w dalszym ciągu jest drewniana dlatego też w roku 1959 powstaje Komitet budowy remizy. Komitet staje w obliczu wielkich trudności jak brak funduszy na budowę i miejsca, do pracy zebrali się jednak ludzie dla których trudności nie wchodziły w rachubę.

Po wielu zabiegach pozyskano plac który staje się własnością całej gromady, pierwsze fundusze wpłynęły z zabaw i składek społeczeństwa, następnym inwestorem jest PZU  które widząc ofiarność gromady przeznaczyło na ten cel niemałe pieniądze, Powiatowa Rada Narodowa również przeznacza środki, a miejscowa ludność w czynie społecznym obowiązuje się dać robociznę.

Rok 1965 i 66 przyniósł chwilowy kryzys, budowa była bliska załamania, dopiero rok 1967 przynosi zmiany, nowo wybrany zarząd i nowy komitet energicznie zabiera się do pracy, efektem której jest nowa remiza.

10 września 1967 roku OSP obchodzi 40-lecie istnienia, Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Święcicach nadaje jednostce sztandar jako symbol ofiarnej i wiernej służby pożarniczej.

Na uznanie zasługuje fakt popularyzacji obrony przeciwpożarowej wśród młodzieży odbiciem czego w roku 1967 powstaje młodzieżowy oddział straży pożarnej, kierowany przez ówczesnego z-ce naczelnika OSP. Drużyna młodzieżowa działa z przerwami, ponownie zostaje reaktywowana w 2015, a jej opiekunem zostaje druh Michał Kuźmin.

Kolejne zmiany w wyposażeniu to początek lat 70, w jednostce pojawia się samochód pożarniczy Star 25 GBAM, kolejny samochód Star 25 GBM pojawia się w 1979 roku.

W 1984 roku zostaje zakupiony samochód pożarniczy Star 244, rok 1987 przynosi kolejne zmiany w samochodach pożarniczych, zezłomowany zostaje jeden z samochodów Star 25, a jednostce przybywa nowy samochód pożarniczy Jelcz GCBA, który jest użytkowany do dnia dzisiejszego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Święcicach zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego w 1995 roku.

W roku 1997 jednostka sprzedaje Stara 244 i zastępuje go Starem 200.

W 1998 jednostka otrzymuje agregat prądotwórczy o mocy 38kW, w niedługim czasie do jednostki trafia lekki samochód Lublin, na którym zostaje zabudowany agregat.

Rok 1999 do jednostki trafia przekazany przez PKN Orlen Mościska samochód techniczny Autosan.

Podczas obchodów 75 lecia w 2002 roku zostaje nadany  jednostce nowy sztandar ufundowany przez Gminę Ożarów Mazowiecki wyrażając w ten sposób wdzięczność pracującym w trudnych i niebezpiecznych warunkach, często z narażeniem życia i zdrowia strażaków.

W 2008 roku ochotnicy otrzymują nowy samochód na podwoziu Volvo i żegnają się ze Starem 200.

2019 rok to kolejna zmiana w wyposażeniu jednostki, ze środków własnych strażacy zakupując lekki samochód Mercedes Sprinter który dostaje oznaczenie SLRT.

W roku 2020 jednostka dzięki pozyskanym dotacją i środkom własnym zakupuje fabrycznie nowy samochód pożarniczy na podwoziu Volvo, samochód Star zostaje przekazany do OSP z poza powiatu.

Ze względów technicznych samochód Lublin zostaje zezłomowany, a agregat zostaje zamontowany na przyczepie dwuosiowe.   

Obecnie jednostka posiada na wyposażeniu cztery samochody pożarnicze i dwie przyczepy transportowe.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}