Podsumowanie 2022 roku w Powiecie Warszawskim Zachodnim
12.01.2023
W minionym 2022 roku w Powiecie Warszawskim Zachodnim odnotowano 2434 zdarzeń. W rozbiciu na rodzaje zdarzeń to pożar stanowiły 345 wyjazdów, 336 to alarmy fałszywe natomiast miejscowych zagrożeń było 1753. Jest to największa ilość zdarzeń na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. W minionym roku strażacy najczęściej interweniowali przy usuwaniu skutków sił natury, przede wszystkim silnego wiatru. Przewaga interwencji do miejscowych zagrożeń względem pożarów pokazuje jak zmieniają się zagrożenia a coroczny spadek ilości pożarów wskazuje na większą świadomość społeczeństwa jak posługiwać się otwartym ogniem i jak dbać o stan techniczny instalacji elektrycznych i innych urządzeń mogących wywołać pożar. Ilość zdarzeń z wypalaniem traw również jest coraz mniejsza, co potwierdza zasadność prowadzenia kampanii społecznych.
Równie dużo pracy miała sala Edukacyjna „Ognik” przy KP PSP w powiecie warszawskim-zachodnim.
W roku 2022 przeszkoliliśmy 2507 osób poniżej 18 r.ż. oraz 244 dorosłych. Organizowane zajęcia skupiały się na tematyce związanej z bezpieczeństwem w domu.
Najmłodsi mieszkańcy powiatu podczas zajęć mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy funkcjonariusza straży pożarnej oraz poznać sprzęt używany podczas codziennych działań ratowniczo-gaśniczych.
W poszczególne dni miesiąca podczas szkoleń realizowana była również współpraca z Powiatową Stacją Ratownictwa Medycznego oraz jednostką Komendy Powiatowej Policji.
W ramach działalności Sali Edukacyjnej „Ognik” przy KP PSP w powiecie warszawskim zachodnim realizowane były również zajęcia w czasie wolnym od zajęć szkolnych (wakacje oraz ferie zimowe).
Podczas ferii zimowych tematyka szkoleń w ramach akcji bezpieczne ferie skupiła się na uświadomieniu dzieciom konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych oraz w czasie uprawiania sportów zimowych.
Podczas wakacji tematyka szkoleń w ramach bezpieczne wakacje skupiła się na bezpiecznym zachowaniu w obrębie zbiorników wodnych, stosowaniu środków bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów wodnych oraz podczas użycia sprzętu pływającego (kajak, rower wodny, łódka, żaglówka). Podejmowane były również tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych przypadkach (RKO, oparzenia, urazy naskórka). Ponadto omawiane były zasady bezpiecznego korzystania z kompleksów leśnych.
Strażacy w ramach akcji bezpieczne wakacje na służbie prowadzili wraz z Policją wspólne patrole wodne na terenie zbiorników wodnych „Glinianki” Błonie, nad rzeką Wisła w Łomiankach oraz w Dziekanowie Polskim.
Ponadto funkcjonariusze PSP oraz druhowie OSP w ramach spotkań w szkołach prowadzili prelekcje, pogadanki edukacyjne w zakresie bezpiecznego zachowania się nad wodą w okresie letnim i zimowym.
W minionym roku prowadzone były również szkolenia dla druhów z terenu powiatu. W sumie przeszkolono prawie 300 strażaków. Między innymi prowadzono recertyfikacje z kwalifikowanej pierwszej pomocy, szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP, szkolenie ze współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, operatorów drabin mechanicznych, dowódców OSP, szkolenie w komorze dymowej, naczelników OSP oraz kierowców konserwatorów.
Poniżej kilka zdjęć z minionego roku dokumentujących działania jakie podejmowali strażacy z powiatu warszawskiego zachodniego, między innymi usuwanie zagrożeń, uczestniczenie w szkoleniach, uroczystościach państwowych i okolicznościowych, piknikach propagując bezpieczne zachowania i przybliżając pracę strażaka oraz zawodach sportowych.