W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niepokojące statystyki pożarów za styczeń

02.02.2023

Na terenie powiatu włoszczowskiego jednostki ochrony przeciwpożarowej w styczniu podejmowały działania ratowniczo-gaśnicze 49 razy. Ubiegły miesiąc to 13 pożarów oraz 46 miejscowych zagrożeń.

Na pierwszym planie pojazdy ratowniczo-gaśnicze , nieco dalej pojazd specjalny podnośnik hydrauliczny, w koszu podnośnika strażak prowadzący działania gaśnicze podczas pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego znajdującego się na drugim planie.

Rozwijając listę obiektów w których dochodziło do pożarów nie wygląda to dobrze. Aż 10 z 13 interwencji dotyczyło pożarów budynków mieszkalnych, wśród których znalazły się pożar kotłowni, pożar przedpokoju oraz 8 akcji w związku z pożarami sadzy w przewodach kominowych. Jako przyczynę powstania pożaru sadzy kierujący działaniem ratowniczym wskazywali nieprawidłową eksploatację kominów. Niemalże w każdym z tych przypadków dochodziło do uszkodzenia elementów budynku, rozszczelnienia przewodów dymowych w związku z wysoką temperaturą towarzyszącą pożarowi sadzy co w konsekwencji wiąże się z emisją trujących produktów spalania między innymi czadu czyli tlenku węgla do części mieszkalnych.

A co mówią przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej?

W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów znajdziemy zapisy, że w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.

W związku z powyższym apelujemy do właścicieli, zarządców oraz użytkowników budynków o regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych. Tylko takie działania pozwolą zabezpieczyć obiekty przed powstaniem pożaru sadzy, a instalacja czujników tlenku węgla i dymu w domach może uratować zdrowie, a nawet życie mieszkańców.

Opracowanie: st. kpt. Paweł Mazur

Zdjęcia: Archiwum KP PSP we Włoszczowie

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}