W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Operacyjne rozpoznanie obiektu DPS w Woli Czaryskiej

04.09.2024

4 września 2024 roku w Domu Pomocy Społecznej w Woli Czarsykiej przeprowadzono ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze strażaków PSP z JRG Włoszczowa oraz OSP z Woli Czaryskiej.

Wejście główne do budynku DPS. Rota z linią gaśniczą oraz sprzętem burzącym wchodzi do budynku celem zlokalizowania pożaru i przeszukania pomieszczeń.

Scenariusz ćwiczeń zakładał symulację pożaru na poddaszu budynku, co wymagało natychmiastowej ewakuacji mieszkańców oraz udzielenia pomocy poszkodowanym. Po zlokalizowaniu pożaru strażacy mieli za zadanie przeszukanie pomieszczeń na niższych kondygnacjach i ewakuowanie podtrutego dymem pracownika – opiekuna DPS, który znajdował się w kotłowni, na kondygnacji podziemnej.

Ćwiczenia przebiegły w sposób prawidłowy, w dużej mierze dzięki świetnej współpracy
z pracownikami DPS.

Przy okazji prowadzonych ćwiczeń nawiązując do zapisów § 17 Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych
i terenów przypomina o obowiązku praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji
z budynku - tzw. „próbnej ewakuacji”.

Zgodnie z § 17 Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
( Dz. U. z 2023 r., poz. 822) właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji
z całego obiektu.

W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać - co najmniej raz na rok, jednak
w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.

W przypadku obiektu zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL II oraz w budynkach zakwaterowania osadzonych zlokalizowanych na terenach zakładów karnych i aresztów śledczych, zakres i obszar budynku objęty praktycznym sprawdzeniem organizacji
i warunków ewakuacji musi być uzgodniony z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.

Właściciel lub zarządca obiektu powiadamia właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o terminie przeprowadzenia działań, o których mowa w ust. 1, nie później niż na tydzień przed ich przeprowadzeniem.

Podstawowym obowiązkiem wszystkich osób przebywających w budynku w przypadku powstania zagrożenia, jest współpraca oraz bezwzględne podporządkowanie się poleceniom kierującego akcją ratowniczą, który do czasu przybycia jednostek Państwowej Straży Pożarnej musi zorganizować ewakuację ludzi i mienia. Osoby nie biorące udziału w akcji ratowniczej powinny ewakuować się najkrótszą oznakowaną drogą ewakuacyjną poza strefę objętą pożarem lub na zewnątrz budynku.

Ponadto po zakończeniu ćwiczeń dowództwo JRG Włoszczowa przekazało na ręce zarządcy DPS czujkę dymu wraz z instruktażem prawidłowego użycia i montażu.

Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Kamil Wojdała

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}